ROZHOVORY

Posledné slovo budú mať mikróby

Nedotkol sa len nášho bežného života, ale aj univerzitného. Zatvorené fakulty aj laboratóriá, opustené internáty, prezenčná výučba sa zmenila na dištančnú. Toto všetko sú dôsledky situácie, ktorú ako spoločnosť prežívame. Čo koronavírus je a ako sa pred ním môžeme chrániť, ak sa to vôbec dá? Odpovedal nám náš absolvent, biochemik Tomáš Bertok, ktorý v súčasnosti spolupracuje s Chemickým ústavom Slovenskej akadémie vied.Rozhovor bol robený v apríli.

15.05.2020

Najlepšie by bolo, keby sa žiaden pamätník robiť nemusel

Bolo mi cťou prispieť k zachovaniu spomienok na prácu Daphne a Jána. Najdôležitejšia bola pre mňa reakcia rodín zavraždených, cítil som od nich vďaku a uznanie, hovorí Marin Mjartan, doktorand odboru Dizajn na Fakulte architektúry STU, autor pamätníka  IMMORTAL TRUTH, ktorý vytvoril na pamiatku Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Dielo je natrvalo umiestnené v priestoroch Európskeho parlamentu v Bruseli.

15.05.2020

Robot nikdy nebude dokonalý. Presne tak, ako ani ľudia

Vždy bude potrebný človek na údržbu a riadenie softvéru, ktorý danému robotovi prislúcha. A tiež sa nezaobídeme bez človeka, ktorý bude vedieť „naskočiť“ a pracovať, ak robot z prevádzkových dôvodov prestane fungovať, hovorí študentka výrobných systémov a manažérstva kvality na SjF STU Simona Obrtáčová.

15.05.2020

Skríning očnej sietnice treba robiť aj zdravým ľuďom

Mali by sme špeciálnu kameru, skenovali by sme očné pozadia a  vyhodnocovali. Nemusel by to robiť lekár, nebolo by potrebné chodiť do ambulancie. Ideálna predstava by bol vlastný autobus. Môcť sa presunúť a pokračovať, hovorí riaditeľka Ústavu robotiky a kybernetiky FEI STU Jarmila Pavlovičová.

19.02.2020

Čo hovoria absolventi IAM #27

Ing. Linda Dvorštiaková úspešne absolvovala inžiniersky študijný program Automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve v roku 2018. Vždy patrila medzi excelentných študentov, štúdium ukončila s vyznamenaním a získala aj cenu za najlepšiu diplomovú prácu. Vo svojej práci sa venovala riadeniu chemických reaktorov z pohľadu minimalizácie záťaže na životné prostredie. Porozprávala nám o tom, čomu sa v práci venuje, aj o tom, aký zaujímavý projekt rozbiehajú s manželom.

10.12.2019

Architektúra má byť priateľská voči životnému prostrediu

Určite nebude mať efekt, keď si postavíte superúsporný rodinný dom, ale následne jazdíte dvadsať kilometrov do práce a späť a prispievate tým k znečisteniu ovzdušia, hovorí profesor z Ústavu experimentálnej a ekologickej architektúry z Fakulty architektúry STU Robert Špaček.  

20.04.2019

Elektromobily majú pred sebou ešte dlhú cestu

Zvykli sme si na istý komfort a prísť s novými technológiami, ktoré ale budú krokom späť z hľadiska pohodlia, spoločnosť neakceptuje, hovorí docent z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojárskej fakulty STU Ľuboš Magdolen.  

28.01.2019

Mojou snahou je predpovedať nové funkčné materiály pomocou počítačového modelovania na atómovej úrovni

V prípade nanorúrok dokážeme dosiahnuť extrémne magnetické interakcie, čo bude mať zaiste dobré využitie. Ale ešte nechcem predbiehať, hovorí uznávaná vedkyňa z Materiálovotechnologickej fakulty STU Mariana Derzsi.

19.12.2018

Len dobrý vedec môže byť dobrým učiteľom

Práca vedca nie je na osem hodín denne; s problematikou treba žiť, zaujímať sa o ňu a mať oči a uši otvorené, hovorí profesor Daniel Donoval, riaditeľ Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU.

27.06.2018