STU A SVET

Juraj Oravec – 10.12.2019 – 5 minút čítania

Čo hovoria absolventi IAM #27

Ing. Linda Dvorštiaková úspešne absolvovala inžiniersky študijný program Automatizácia a informatizácia v chémii a potravinárstve v roku 2018. Vždy patrila medzi excelentných študentov, štúdium ukončila s vyznamenaním a získala aj cenu za najlepšiu diplomovú prácu. Vo svojej práci sa venovala riadeniu chemických reaktorov z pohľadu minimalizácie záťaže na životné prostredie. Porozprávala nám o tom, čomu sa v práci venuje, aj o tom, aký zaujímavý projekt rozbiehajú s manželom.

Ing. Linda Dvorštiaková

Linda, kde si teraz zamestnaná?

Momentálne v spoločnosti Mondi SCP v Ružomberku, ktorá sa zaoberá výrobou papiera a celulózy.

Je to tvoje prvé zamestnanie?

Nie je, predtým som pracovala v SIEMENS na pozícii Solution Engineer. Bola som súčasťou tímu, v ktorom sme sa venovali SCADA systémom.

Čomu sa v práci venuješ?

V súčasnom zamestnaní pracujem na pozícii Digitalization Specialist. Mojou úlohou je sledovať, učiť sa a implementovať digitálne trendy do spoločnosti. Veľkú časť svojho úsilia venujem data miningu a projektom, ktorých cieľom je implementovať pokročilé formy riadenia na jednotlivé prevádzky celého závodu.

Mala si problém nájsť si po štúdiu prácu?

S prácou som nemala žiadny problém, pretože už počas štúdia som začala brigádovať v spoločnosti SIEMENS v Bratislave. Po skončení štúdia som tam rok pokračovala na trvalý pracovný pomer. Neskôr som však bola oslovená na spomínanú pozíciu v Mondi SCP, a tak som sa rozhodla vrátiť na Liptov.

Čo z toho, čo si sa na našej škole naučila, využívaš vo svojej práci?

Nakoľko som "vhupla" do papierenského priemyslu ako automatizér, musela som a stále sa musím veľa učiť. Takže to, že som sa na škole naučila učiť sa, využívam stále. Veľmi mi pomáhajú poznatky a skúsenosti s MPC riadením, ktorému som sa venovala už od svojej bakalárskej práce, pretože máme otvorených viacero projektov, kde práve budeme implementovať takéto riadenie. S odstupom času som najviac vďačná za prezentácie semestrálnych projektov v angličtine. Pamätám si, že na škole som to naozaj nemala rada a bol to pre mňa obrovský stres, ale teraz som za to vďačná a uvedomujem si, že to, že som teraz schopná prezentovať v angličtine a viesť diskusie, je zásluhou tých hodín strávených prípravou na prezentácie a samotným prezentovaním počas štúdia.

Okrem svojho zamestnania sa s manželom venujete aj ďalšiemu zaujímavému projektu. O čo ide?

S manželom sme si v auguste 2019 splnili jeden obrovský sen a otvorili dom na strome na Liptove. Ide o veľmi ekologický projekt, ktorého cieľom je prilákať ľudí späť do prírody a v tomto uponáhľanom živote im ponúknuť dokonalý oddych.

V rámci svojej bakalárskej aj diplomovej práce si veľa času strávila meraním v laboratóriu. Čo si sa pritom naučila?

Uvedomila som si, aké je náročné získať dobré výsledky, pretože v labáku nie vždy ide všetko tak, ako by sme chceli. Veľmi som si pri tom cibrila trpezlivosť :) popritom som sa naučila toho veľmi veľa. Pracovať s verzionovacími systémami (git), lepšie som pochopila problematiku z Teórie automatického riadenia, získala som dobré vedomosti z pokročilého riadenia, ktoré koniec koncov budem zrejme ešte často využívať.

V škole si sa aktívne zapájala do aktivít popularizujúcich vedu a štúdium technických programov na Slovensku. Čo by si odkázala dnešným maturantom?

Je to možno strašidelná predstava, ale asi to, že už teraz majú život vo svojich rukách. Minimálne z hľadiska výberu vysokej školy, ktorá vo veľkej miere môže ovplyvniť ich budúcnosť. Pravda je taká, že väčšina maturantov nevie, kam ísť po strednej škole; preto by som im odporučila, aby sa zaujímali o to, aké školy tu máme, ktoré sú kvalitné. A aby mysleli na to, že technika dnes naozaj hýbe svetom.

Odporučila by si študentom, aby išli študovať k nám na automatizáciu?

Odporučila. Tento odbor ponúka študentom naozaj široký záber a po skončení si teda môžu vyberať, ktorým smerom chcú ísť.

A čo by si poradila študentom, ktorí sa pre štúdium u nás už rozhodli?

Viem, čo to je študovať automatizáciu. Viem, aké je to štúdium náročné, ale nie je nezvládnuteľné. Vysoko by som vyzdvihla prístup učiteľov, ktorí sú maximálne ochotní sa aj individuálne venovať študentom v prípade potreby. Takže sa vždy majú na koho obrátiť a už im ostáva len pracovať systematicky, nenechávať si veci na poslednú chvíľu a vydržať :) toto štúdium ich naozaj dobre pripraví na budúci život.

Ako si spomínaš na dostupnosť študijných materiálov a na vybavenosť našich laboratórií?

Nikdy mi v laboratóriu nič nechýbalo a myslím, že sú práve po rekonštrukcii, tak tam musí byť radosť pracovať. Naše laboratóriá sú určite dobrým miestom, kde si študenti môžu reálne vyskúšať, ako procesy fungujú.

Ako hodnotíš úroveň e-learningu? Pomáhali ti videoprednášky v štúdiu?

Študijné materiály boli vždy veľmi dobre spracované a dostupné. Osobne mi to veľmi pomáhalo pri prípravách na skúšky, kedy som si potrebovala doštudovať nejaké nejasnosti a podobne. Veľkým plusom sú materiály dostupné aj v anglickom jazyku.

Na čo zo svojho študentského života rada spomínaš?

Na všetko! Na spolužiakov, učiteľov, na všetky stresy... naozaj na všetko :)

 

Rozhovor viedol Juraj Oravec, pôvodne bol uverejnený na blog.uiam.sk
Foto: archív respondentky, uiam.sk