REPORTÁŽ

Výrobca alebo kontrolór? Pripravia vás na oboje
Superopracované potraviny, súvis lokálnych potravín s uhlíkovou stopou či senzorické hodnotenie vína.
22.07.2022

Budovy, fasády, strechy či gitary. Aj toto skúmajú v laboratóriách Katedry konštrukcií pozemných stavieb
Aerodynamika, termodynamika, akustika budov, konštrukčné a materiálové riešenia fasád.
16.05.2022

Moduly na čistenie vody aj náušnice. Ako sa pestujú diamanty
Ich využitie zahŕňa omnoho viac, ako len pekný a lacný šperk.
02.12.2021

Klimatizácia šetrná k životnému prostrediu? Čoskoro bude realitou
Prinášame reportáž z laboratória, kde sa na nej pracuje.
20.01.2021

Navštívili sme Aalto University v Helsinkách. Akú inšpiráciu si prinášame?
Nadviazanie spolupráce a načerpanie podnetov zo svetovej univerzity, z ktorej si chceme zobrať príklad nielen pre budovanie startupového mestečka na STU. To boli hlavné príčiny, pre ktoré sme sa rozhodli pre cestu do Fínska, ktorú sme našťastie stihli ešte pred uzatvorením hraníc. Stálo to za to? Čítajte ďalej a posúďte sami.
15.05.2020

Stratený poklad slovenskej techniky
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny, najväčšieho konfliktu v dejinách. Tesne pred jej vypuknutím vznikol po rozpade Československa jeden zo stredoeurópskych satelitov nacistického Nemecka, Slovenský štát.
15.05.2020

Február 1948 a jeho dôsledky na život vysokých škôl
Február 1948 znamenal pre povojnové Československo definitívu v podobe geopolitickej orientácie smerom na východ a zavedenia ideológie komunizmu. Hoci prvky marx-leninizmu postupne prenikali do všetkých sfér spoločnosti už bezprostredne po 2. svetovej vojne, až februárové udalosti z roku 1948 symbolicky zavŕšili snaženie komunistov a „zrodili“ nové –k vysnenému komunizmu kráčajúce – Československo. Tento „plod“ Februára sa na dlhé obdobie štyroch decénií (s výnimkou konca 60. rokov) stal pevným spojencom svojho tútora a veľkého vzoru – Sovietskeho zväzu. Hodno pripomenúť, že svojou lojalitou až servilnosťou v mnohom predstihol aj svojich susedov z „Ostbloku“.
01.05.2020

Prečo študovať techniku na Slovensku?
Píše Miroslav Fikar, rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
03.03.2020

Zimná Noc architektúry 2020 opäť nesklamala
Fakulta architektúry STU v Bratislave 16. januára opäť vpustila verejnosť do svojich priestorov a poskytla bohatý prierezový program. Podujatie otvoril prof. Pavel Gregor, dekan fakulty, a za združenie Archtung program predstavila architektka Elena Šoltésová. Zahmlená inštalácia vo foyeri upútala každého návštevníka a poskytla tajuplnú atmosféru hneď po vstupe do budovy. Ďalej už bolo našťastie jasnejšie vidieť, a naozaj bolo na čo pozerať.
06.02.2020

Ako sa plánuje priehrada? Ukázali nám v Hydrotechnickom laboratóriu
Výskum hydraulických a hydrotechnických problémov vodných stavieb a vodohospodárskych objektov na fyzikálnych modeloch, verifikácia meracích metód, overovanie meraní pri dizertačných a diplomových prácach. Na to všetko slúži toto laboratórium, nachádzajúce sa v budove Stavebnej fakulty. Vedie ho inžinier Ján Rumann, ktorý nám priblížil jeho význam a fungovanie; viac si priblížime v nasledujúcej reportáži.
22.01.2020