ROZHOVORY

Nová nádej na likvidáciu nebezpečných PCB látok v Chemko Strážske

„Mňa zaujímajú ľudia, ktorí tam trpia v susedstve skládky,“ hovorí docent Ladislav Štibrányi (FCHPT STU), ktorý je spolu s profesorom Karolom Balogom (MTF STU) odborným garantom projektu dekontaminácie skládky v areáli bývalej chemickej fabriky Chemko Strážske.

17.06.2020

Kvalitné vzdelanie bez námahy? Nič také nefunguje

Keď sa k nám príde niekto spýtať na špecializáciu, rovno mu poviem, že je pomerne ťažká. Ak to však zvládne, môže rátať s perfektným zamestnaním, hovorí vedúci Ústavu procesného inžinierstva na Strojníckej fakulte STU a predseda Akademického senátu STU Marián Peciar.

15.06.2020

Dostať sa medzi renomované vedecké skupiny nebolo ľahké

FASTGRID je výskumný H2020 projekt, teda projekt, ktorý uspel pred Európskou komisiou v najsilnejšom výskumnom a inovačnom grantovom programe Európy v rámci výzvy NMBP-18-2016 pod vedením koordinátora Prof. Pascala Tixadora z CNRS Grenoble vo Francúzku. 

05.06.2020

Dostal som sa do sveta, o ktorom som dovtedy iba počul

Zažil som si obidva. Ten, z ktorého „pochádzam“, sú aplikované vedy s konkrétnymi výsledkami a aplikáciami výskumu a vývoja. Ten, do ktorého som pred piatimi rokmi prešiel, sa zaoberá najmä základným výskumom, čo však určite neľutujem. Človek sa učí po celý život, hovorí Maximilián Strémy.

25.05.2020

Budovy nás vychovávajú. Aj keď to na vedomej úrovni nevnímame

Strata kultúry a degenerovanie proporcií sa nahrádza farebnosťou, ktorá je iba zriedka vzájomne vyladená. A ani nemám vieru, že sa to zlepší, hovorí Ing. arch. Pavol Paňák z Ústavu architektúry obytných budov na Fakulte architektúry STU. Rozhovor bol urobený v bývalej vodnej veži v priemyselnom areáli, kde si so svojím kolegom Ing. arch. Martinom Kusým zriadili ateliér.

15.05.2020

Od poľovačiek k športovej streľbe. Ako spája šport so štúdiom na STU?

Dá sa to, ale len s disciplínou. Treba si nájsť medzi športom a štúdiom rovnováhu, a potom to zvládnete, hovorí študentka MTF a strelkyňa Lucia Kopčanová.

15.05.2020

Online výučba má z hľadiska efektivity obrovský potenciál

Súčasnú situáciu sme vyriešili rýchlym prechodom na online spôsob výučby, ktorá vďaka technológiám prebieha naplno. Pri vyučovaní využívame Google Meet, Microsoft Teams alebo platformu Discord, zasielanie a vypracovanie zadaní prebieha elektronicky. Naša fakulta má vďaka tomu v podstate plnohodnotný vyučovací proces. Výnimkou sú len laboratóriá, kde nie je možné robiť cvičenia a výskum v nich bol utlmený.

15.05.2020

Posledné slovo budú mať mikróby

Nedotkol sa len nášho bežného života, ale aj univerzitného. Zatvorené fakulty aj laboratóriá, opustené internáty, prezenčná výučba sa zmenila na dištančnú. Toto všetko sú dôsledky situácie, ktorú ako spoločnosť prežívame. Čo koronavírus je a ako sa pred ním môžeme chrániť, ak sa to vôbec dá? Odpovedal nám náš absolvent, biochemik Tomáš Bertok, ktorý v súčasnosti spolupracuje s Chemickým ústavom Slovenskej akadémie vied.Rozhovor bol robený v apríli.

15.05.2020

Najlepšie by bolo, keby sa žiaden pamätník robiť nemusel

Bolo mi cťou prispieť k zachovaniu spomienok na prácu Daphne a Jána. Najdôležitejšia bola pre mňa reakcia rodín zavraždených, cítil som od nich vďaku a uznanie, hovorí Marin Mjartan, doktorand odboru Dizajn na Fakulte architektúry STU, autor pamätníka  IMMORTAL TRUTH, ktorý vytvoril na pamiatku Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Dielo je natrvalo umiestnené v priestoroch Európskeho parlamentu v Bruseli.

15.05.2020

Robot nikdy nebude dokonalý. Presne tak, ako ani ľudia

Vždy bude potrebný človek na údržbu a riadenie softvéru, ktorý danému robotovi prislúcha. A tiež sa nezaobídeme bez človeka, ktorý bude vedieť „naskočiť“ a pracovať, ak robot z prevádzkových dôvodov prestane fungovať, hovorí študentka výrobných systémov a manažérstva kvality na SjF STU Simona Obrtáčová.

15.05.2020