STU A SVET

Branislav Droščák – 08.09.2020 – 3 minúty čítania

Naši pretekári sa na Letnej univerziáde SR v atletike nestratili

V športovom areáli Pavla Gleska Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na Mladej Garde sa na štátny sviatok dňa ústavy SR v utorok 1.septembra 2020 uskutočnili atletické súťaže 5. Letnej univerziády SR a zároveň 36. ročník medzinárodného atletického mítingu Memoriál Tomáša Babiaka. Je to už po tretíkrát, čo atletický stánok na Mladej Garde hostil atletickú časť letnej univerziády za posledných 12 rokov. Po prvýkrát tomu tak bolo v roku 2008, následne v roku 2016 a teraz opäť v roku 2020. V rokoch 2008 a 2016 bola usporiadateľom Letnej univerziády naša Slovenská technická univerzita v Bratislave, no tento rok je usporiadateľom Žilinská univerzita v Žiline, ktorá pre absenciu vlastného štadióna využila ponuku zorganizovať podujatie Atletickým oddielom Slávia STU Bratislava na štadióne na Mladej Garde.

Medaily z dielne kremnickej mincovne

Na preteky univerziády sa tento rok prihlásil rekordný počet študentov a študentiek (cez 120) z 15 univerzít, respektíve vysokých škôl. Spolu s pretekármi prihlásenými na 36.ročník medzinárodného mítingu Memoriál Tomáša Babiaka sa očakávali kvalitné preteky a dramatické súboje, a to aj napriek zvýšeniu epidemiologických opatrení, s ktorými sa museli organizátori taktiež popasovať. Nanešťastie aj počasie sa s organizátormi nepekne zahralo a pripravilo nielen im, ale aj samotným pretekárom po krásnych letných dňoch jesenný šok vo forme dažďa, vetra a chladu. Väčšinu pretekárov jesenné počasie aj tak neodradilo a vydalo sa bojovať s nepriazňou a súpermi. Odmenou im boli nielen viaceré kvalitné výkony, ale na víťazov čakali aj unikátne medaily z dielne kremnickej mincovne zabezpečené Žilinskou univerzitou.

Preteky potvrdili svoje postavenie

Ťahákom pretekov boli tentokrát disciplíny, na ktorých sa predstavili úradujúci majstri SR z víkendových majstrovstiev. Beh na 100 m, 200 m a 110 m prekážok vyhral Matej Balúch (Spišská nová Ves) v skvelých časoch 10,86s; 21,54s a 14,40s. Medzi ženami na rovnakých tratiach na 100 m a 200 m triumfovala domáca reprezentantka STU a Slávie STU Miriam Cidoríková časmi 12,61s a 25,88s. V memoriálovej disciplíne, čiže v súťaži oštepárov, zvíťazil hodom dlhým 68,71 metra minuloročný víťaz Maximilán Slezák z Dukly Banská Bystrica. Druhý skončil Patrik Michalec (výkon 60,41 m) a tretí Gabriel Katrenič (51,55 m). Farby domácej Slávie STU hájili študent STU Martin Žlnay a mladý pretekár Slávie STU Jakub Hromada, ktorí skončili štvrtý, respektíve piaty. Výborné výkony predviedli aj viacerí reprezentanti STU a Slávie STU, ktorí dohromady získali 15 medailí.

Na pretekoch na Mladej Garde sa zúčastnili okrem pretekárov a pretekárok aj významní hostia (rektor Žilinskej univerzity Jozef Jandračka, prorektorka Slovenskej technickej univerzity Ľubica Vitková, prezident SOŠV Anton Siekel či prezident SAUŠ Július Dubovský, za akademický senát STU Vladimír Chmelko a SjF STU a SAUŠ Alena Cepková), ktorí okrem otvorenia pretekov rozdávali víťazom aj spomenuté medaily. Preteky na Mladej Garde opäť potvrdili svoje významné postavenie v rámci termínovej listiny slovenských atletických pretekov, o čo sa pričinil organizačný výbor z domácej Slávie STU Bratislava. Poďakovanie si zaslúži aj naša univerzita, ktorá pretekárom STU zabezpečila pekné tričká na reprezentáciu.

Text: Branislav Droščák, PhD. AO TJ Slávia STU Bratislava