Stavebná fakulta

Lesana Zemanová – 10.08.2023 – 8,5 minúty čítania

Naučila som sa veľa nielen o Španielsku, ale aj o sebe

Španieli sú veselí a spoločenskí. Nie je to až taký rozdiel, ale vedela by som si predstaviť Slováka, ktorý by žil v týchto klimatických podmienkach a určite by zmenil svoje zvyky, hovorí Karolína Vallová z odboru Matematické výpočtové modelovanie na našej Stavebnej fakulte. V súčasnosti absolvuje stáž na oddelení Business Intelligence v ITCON Consultoria.

          

Karolína, prečo si sa rozhodla ísť na Erasmus+ stáž?

Môj pôvodný plán bol ísť na ročný študijný pobyt Erasmus+. Bohužiaľ, na zahraničnej univerzite nastali určité komplikácie, preto som sa rozhodla prihlásiť na stáž. Uvedomila som si, že mi to prinesie viac výhod, pretože budem pracovať a získavať ďalšie skúsenosti vo svojom odbore, podobne ako pri Erasmus+ štúdiu.

Čo ťa vtedy motivovalo?

Keď som si podávala prihlášku na Erasmus+ stáž, práve som končila bakalárske štúdium, čakali ma záverečné skúšky a obhajoba bakalárskej práce. Myslela som si, že ročná prestávka bude prospešná a poslúži mi ako motivácia na prípadnú zmenu inžinierskeho štúdia, respektíve magisterského študijného programu. Tiež som verila, že získam možnosť vyskúšať si uplatnenie teórie v praxi, a následne sa po skončení stáže opäť zameriam na inžinierske štúdium.

Čo teda nasledovalo?

Po úspešnom absolvovaní záverečných skúšok a obhajobe záverečnej práce som začala s hľadaním Erasmus+ stáže, až som sa dostala k tejto ponuke, ktorú napokon aj absolvujem.

 Popíš nám bližšie, kde si si našla príležitosť na stáž.

Počas leta som hľadala ponuky na dlhodobú stáž; avšak tým, že bolo dovolenkové obdobie, niektoré odpovede od spoločností a externých organizácií som dostala až koncom augusta, prípadne začiatkom septembra. Firmu, v ktorej ju absolvujem, som našla vďaka agentúre, ktorá pomáha študentom hľadať stáže v Európe. V tejto spoločnosti som absolvovala vstupný pohovor, aby vedeli, o akú oblasť mám záujem, ako dlho môžem zostať a podobne. Následne mi poslali niekoľko ponúk, ktoré by mohli byť pre mňa zaujímavé.

Prečo si sa rozhodla uchádzať o túto pozíciu?

Chcela som ísť do Talianska alebo Španielska, pretože som sa chcela naučiť ďalší cudzí jazyk. Navrhli mi jednu pozíciu v IT spoločnosti v Taliansku. Táto stáž bola zameraná viac na programovanie v porovnaní s mojou aktuálnou pozíciou. Potom som absolvovala jeden pohovor v Madride a jeden v Seville. Po nich mi dali nejaký čas, a ja som sa rozhodla vybrať si ponuku v Seville.

 Opíš nám tú spoločnosť a svoju pozíciu.

Pred začatím stáže som sa musela rozhodnúť, či chcem pracovať na plný, alebo čiastočný úväzok. Vybrala som si plný, ale ak by som mala teraz možnosť zmeniť to, uprednostnila by som čiastočný. Vtedy som si myslela, že stáž na plný úväzok bude lepšia, a v istom zmysle aj je. Moje pracovné nasadenie záviselo od toho, že mi od začiatku postupne vysvetľovali, ako funguje spoločnosť, aké sú jej hlavné ciele a čo presne mi umožnia robiť. Ide o IT konzultačnú spoločnosť a pracujem na menšom oddelení, kde som sa zatiaľ nestretla v priamom kontakte s klientmi.

Prečo?

Dáva mi to zmysel, keďže firma pracuje prioritne s údajmi od nich. Ide o citlivú problematiku, takže ma pomaly dostávali do databáz, systémov, úloh, problémov, s ktorými som pracovala a ktoré boli tiež priamo pre klientov. Takže to bol na začiatku pomalý proces, hlavne projekty a reporty pre mojich kolegov, ale postupne mi dávali projekty priamo pre klientov. Všetka moja práca aj projekty boli pod záštitou mojich nadriadených, ktorí zastrešovali môj výkon.

Aké výhody ti spoločnosť poskytla?

Nešlo o podporu v tom duchu, ako je ubytovanie alebo doprava, ale poskytli mi pracovné vybavenie a školenie, dni voľna a účasť na tímových akciách.

Priblížiš nám prípravu na tvoj príchod do Seville?

Prijímací list mi poslali týždeň predtým, ako som mala nastúpiť, takže som nemala inú možnosť, všetko som vybavovala na poslednú chvíľu.

Ako a kde si si našla ubytovanie?

Vedela som, že dlhodobé narýchlo nenájdem, takže som si ho najskôr rezervovala ubytovanie na prvý týždeň, a po pracovnej dobe som si hľadala ďalšie. V Seville je veľa agentúr, ktoré pomáhajú Erasmus študentom s ubytovaním, socializáciou, výletmi a ďalšími vecami, takže môžete bývať v byte s ľuďmi, ktorí sú na tom rovnako, ako vy. Našla som ich na bežnej webovej stránke pre dlhodobé ubytovanie. Bývam v spoločnom byte s ľuďmi z rôznych krajín, čo je tiež veľmi obohacujúci element v rámci celkovej skúsenosti v zahraničí.

Je výška grantu dostatočná na pohodlný život v Seville?

Stačí na všetky nevyhnutné výdavky, ako je ubytovanie a strava. Všetko ostatné je však v závislosti od životného štýlu nad rámec grantu.

Ako dlho bude tvoja stáž trvať?

Začala som v októbri 2022 a zostanem tu 10 mesiacov.

Vieš nám povedať, čo bolo pre teba najťažšie?

Začiatok, pretože som potrebovala nájsť spôsob, ako tráviť voľný čas a nikoho som nepoznala, ale v Seville existujú agentúry pre Erasmus+ študentov, ktoré organizujú výlety a stretnutia. Je to naozaj pohodlné, pretože tu všetci používajú komunikáciu WhatsApp, každá iniciatíva sa dá rýchlo dohodnúť. Kým som si našla mimopracovné aktivity, chvíľu to trvalo, ale potom to bolo príjemné, plné zážitkov a spoznala som nových ľudí. Najťažšie bolo z môjho pohľadu vrátiť sa do Seville po vianočných sviatkoch na Slovensku... bohužiaľ, smútok za domovom bol veľký. Emocionálne vzostupy a pády boli náročné, ale zároveň očakávané. Rátala som s tým.

Máš z tejto stáže svoju obľúbenú spomienku?

Španieli sú naozaj tradiční. Vôbec som nevedela, že Vianoce oslavujú tak, ako aj Veľkú noc alebo Fériu po Veľkej noci. Takže pre mňa boli oslavy Veľkej noci, Veľkého týždňa a Férie naozaj zaujímavé a zábavné. Moji kolegovia ma do nich zahrnuli, všetko mi vysvetlili a zapojili sa aj sami. Bolo to naozaj obohacujúce.

Si vo firme jediná stážistka?

Nie, po tejto stránke majú bohaté skúsenosti, pretože je naozaj bežné, že študenti zo Španielska  získavajú praktické skúsenosti touto formou. Som tu však jediná zahraničná stážistka.

Čo sa ti páči na stážach z osobnej a profesionálnej stránky?

Z osobného hľadiska je situácia, keď žijem s piatimi študentmi programu Erasmus v jednom byte, náročná, ale učím sa a rastiem, aspoň dúfam. Títo ľudia zažívajú vo všeobecnosti rovnaké veci, ako ja, ale predsa len sú odlišní, pretože sú z rôznych krajín, univerzít a firiem. Je zaujímavé sledovať, ako iné spoločnosti pracujú so svojimi stážistami a ako mám v mnohých ohľadoch šťastie, ale niekedy to býva trocha ťažké. Som však vďačná za skúsenosť a teším sa z toho, kde som teraz.

A čo sa týka profesionálnej úrovne?

V súčasnosti má spoločnosť zapája do projektov pre klientov, ako sa len dá. Viem, že cesta sem nebola krátka, ale myslím si, že som sa veľa naučila o pracovnom prostredí a rešpektujúcej komunikácii s kolegami. Neobišla som sa bez problémov, ale vo všeobecnosti som aj vďaka podpore kolegov a dobrej komunikácii zažívala a zažívam veľa pozitívnych pracovných skúseností.

Ako by si opísala svoju stáž jednou vetou? Prípadne jedným slovom?

Aj keď som sa na začiatku učila cez vzostupy a pády na osobnej a profesionálnej úrovni, prežila som tu tie najlepšie dni a posunula som sa ďalej. A jedným slovom: obohacujúce.

Skús porovnať životný štýl Španielov a Slovákov.  

Nevedela som, čo mám očakávať od životného štýlu “siesty”. To je niečo, čo o Španieloch zvyčajne viete vopred. Nevedela som, či si počas práce dajú siestu alebo nie, ani to, ako vážne to myslia. Ale vysvetlili mi, že počas pracovného času ju nemajú. Má väčší zmysel v lete, keď je vonku teplejšie;  august sa považuje hlavne za obdobie dovoleniek, pretože v takýchto teplotných podmienkach sa nedá pracovať. V lete sa robí do 15.00 hod. a od septembra do júna pracujú v rovnakom čase, ako Slováci. Ale aj kvôli dlhšiemu dennému svetlu sa deň týmto nekončí, život v meste je veľmi čulý a preto je ťažké pochopiť, kedy treba ísť spať.

Akí sú ľudia?

Veselí a spoločenskí. V porovnaní so Slovákmi by som povedala, že to nie je až taký rozdiel, ale vedela by som si predstaviť Slováka, ktorý by žil v týchto klimatických podmienkach, a určite by zmenil svoje zvyky. Okrem toho Španieli radi hovoria nahlas, sú vrúcni a priateľskí, ale na to sa dá ľahko zvyknúť.

Odporučila by si uchádzať sa o stáž?                  

Určite. Myslím, že každý by mal zažiť praktickú časť štúdia, naozaj ma to obohatilo po mnohých stránkach, nielen po odbornej, ale aj po osobnostnej. Bola to skúsenosť, pri ktorej som sa veľa naučila nielen o sebe, ale aj o krajine. Za mňa - aj cez niektoré prekážky vrelo odporúčam a dúfam, že som sa niekam posunula a vyrástla.

Na záver - čo by si odkázala našim študentom, ktorí si práve začali hľadať pozíciu, alebo tým, ktorí sú už prijatí na stáž?

Celá náročná príprava dokumentov stojí za pracovné skúsenosti, ktoré získate v zahraničí. Moja rada: vopred si vytvorte pripomienky, aby ste na niečo nezabudli.

 

 Text: Lesana Zemanová
Foto: archív respondentky