STU A SVET

Lesana Zemanová – 12.12.2023 – 5,5 minúty čítania

Najväčšou výzvou bola pre mňa práca so sociálnymi médiami

Stáž vnímam ako prínosnú príležitosť pre môj profesionálny aj personálny rozvoj. Navyše som chcela okúsiť, aké vzrušujúce je presťahovať sa do novej krajiny, naučiť sa ďalší cudzí jazyk, zlepšiť sa v angličtine a rozvíjať sa v novej oblasti, hovorí ukrajinská študentka Daria Panasenko. Absolvovala SMM-HR stáž v Kancelárii medzinárodných vzťahov na STU.

 

Daria, čo a kde študujete na Ukrajine?

Manažment ľudských zdrojov na Kyjevskej národnej ekonomickej univerzite Vadyma Hetmana, som vo štvrtom ročníku bakalárskeho štúdia. Toto je môj prvý program Erasmus+, predtým som ešte pracovala v personálnej agentúre na Ukrajine.

Ktorý program mobility ste si vybrali a prečo?

Program na pozíciu koordinátorky HR-SMM na vašej univerzite; zaujal ma preto, lebo som v ňom videla perspektívu osobného rozvoja. Príležitosť pracovať so sociálnymi médiami som si vybrala vzhľadom na svoje predchádzajúce skúsenosti v oblasti ľudských zdrojov. Taktiež to bola pre mňa výborná príležitosť zlepšiť si angličtinu a získať nové poznatky.

Akú úroveň angličtiny ste mali pred mobilitou? Zlepšila sa počas programu?

Na začiatku stáže bola približne B1-B2, ale mala som problém komunikovať. Teraz, po stáži, by som si povedala C1. Moja úroveň sa výrazne zlepšila vďaka tomu, že som tento jazyk používala na dennej báze.

Ako ste prišli na Slovensko?

Rozhodla som sa využiť ekologický spôsob cestovania, takže som sa vybrala autobusom z Kyjeva do Bratislavy. Cesta trvala 36 hodín kvôli radom na hraniciach.

Kde ste bývali a ako ste boli spokojná s úrovňou?

Ubytovanie mi poskytla univerzita na internáte Jura Hronca, bola som teda v centre Bratislavy a päť minút od pracoviska; podmienky boli celkom obstojné. Bývala som v dvojlôžkovej izbe s dievčaťom z Ukrajiny, mali sme vlastnú kúpeľňu a kuchyňa bola spoločná pre celé poschodie. Podľa môjho názoru sú to pre študentov optimálne podmienky za primeranú cenu. Celkovo som nadmieru spokojná. Jediné, čo mi chýbalo, bola hovorová angličtina medzi personálom internátu. Zo začiatku bolo dosť obťažné sa s nimi dorozumievať, keďže som ešte nevedela po slovensky.

Odkiaľ ste sa dozvedeli o programe?

Ako koordinátorka HR-SMM na medzinárodnom oddelení STU od vedúcej fakulty; poslala mi všetky potrebné informácie o mobilite a odkaz na registráciu. Rozhodla som sa zúčastniť a o dva týždne som dostala pozvanie na pohovor.

Ako prebiehal?

Online s vedúcou Ústavu pre medzinárodné vzťahy. Diskutovali sme o mojich predchádzajúcich pracovných skúsenostiach, motivácii, zručnostiach a dôvodoch, prečo som sa chcela do programu zapojiť.

Boli ste pred pohovorom nervózna?

Bola, najmä kvôli úrovni mojej angličtiny. Rozhovor s vami však bol veľmi príjemný, takže všetky moje obavy zmizli. Následne som dostala ponuku pracovať na tejto pozícii.

Viete nám ešte detailnejšie opísať, čo vás motivovalo?

Odjakživa rada skúšam nové veci a čelím novým výzvam; bola som si vedomá toho, aká prínosná je táto príležitosť pre môj profesionálny aj personálny rozvoj. Navyše som chcela okúsiť, aké vzrušujúce je presťahovať sa do novej krajiny, naučiť sa ďalší cudzí jazyk, zlepšiť sa v angličtine a rozvíjať sa v novej oblasti.

Popíšte nám teda vo všeobecnosti skúsenosti, ktoré si odnášate.

Ide o široké spektrum, a to nielen v oblasti SMM (tvorba a propagácia obsahu, tvorba značkových produktov) a HR (papierovanie, koordinácia ukrajinských študentov a riešenie ďalších administratívnych úloh). Podieľala som sa aj na organizovaní podujatí pre študentov a na komunikácii s nimi. Rozvíjala som tiež svoje tvrdé a mäkké zručnosti, ktoré sú takisto dôležité.

Čo sa vám tu celkovo najviac páčilo?

Komunikácia s ľuďmi z rôznych kútov sveta. Spoznala som nespočetné množstvo ľudí a uvedomila som si, že s každým viem nájsť spoločnú reč. Bola to pre mňa hodnotná skúsenosť, ktorá mi pomohla širokospektrálne posunúť moje zručnosti na vyššiu úroveň.

 Aká bola práca v tíme? Pomohli vám s integráciou?

Tím bol veľmi priateľský a ústretový. Spočiatku som bola trochu rezervovaná, ale vďaka podpore tímu som sa hneď adaptovala. Kolegovia ma pri integrácii dostatočne podporovali. Radi zodpovedali všetky moje otázky, čiže som si pracovnú agendu rýchlo osvojila.

Stretli ste sa počas obdobia na Slovensku s nejakými ťažkosťami?

Na začiatku som mala nejaké komplikácie s vybavovaním papierov pre legálny pobyt, ale po dvoch týždňoch sa mi to podarilo úspešne vyriešiť. Všetko ostatné bolo v poriadku. Ak hovoríme o výzvach, tou najväčšou pre mňa bola práca so sociálnymi médiami. Niektoré nástroje som poznala, ale mala som sa naučiť používať program na zasielanie noviniek a vytvárať obsah pre univerzitu.

Aké kultúrne rozdiely ste zaznamenali medzi vašou domovskou a hostiteľskou krajinou?

Slováci sú dosť uzavretí a sústredení na svoju prácu a život. Necítila som medzi ľuďmi takú jednotu, ako na Ukrajine. To im však nebránilo v tom, aby boli k ostatným priateľskí a pomáhali im. Preto mi to v práci neprekážalo.

Čo by ste poradili študentom, ktorí sa chcú zúčastniť na Erasmus+?

Najmä nech sa neboja prihlásiť a aktívne sa zúčastňovať na rôznych programoch, nech si veria. Je to nová skúsenosť, ktorá im umožní rozšíriť si obzory, spoznať inú kultúru a nájsť si nových priateľov. Tiež sa naučia niečo nové a osvoja si ďalšie pracovné nástroje.

Chceli by ste si túto skúsenosť zopakovať?

Áno, určite. Z pohľadu pracovnej náplne stážistky na STU bol tento rok veľmi intenzívny a produktívny, s tímom sme sa veľmi spriatelili, strávili sme spolu množstvo času a navzájom sme si pomáhali. Bola to skvelá skúsenosť, na ktorú budem dlho spomínať.

Povedzte ešte na záver, aké sú vaše plány do budúcnosti?

Momentálne som sa rozhodla zostať v Bratislave a pracovať v oblasti ľudských zdrojov. Do svojho profesionálneho smerovania by som rada začlenila aj prácu so študentmi. Chcela by som im pomáhať v oblasti kariérneho poradenstva a motivovať ich, aby participovali na takýchto programoch.

 

Text: Lesana Zemanová
Foto: archív respondentky, fotobanka ústavu