Branislav Droščák – 02.07.2021 – 5 minút čítania

Druhé aj tretie kolo bolo naše

Excelentnú šnúru ťahajú atléti Slávie STU Bratislava v tohtoročnej celoštátnej atletickej lige 2021, keď počas ôsmich dní zvíťazili na jej druhom aj treťom kole tejto najvyššej slovenskej súťaže. Ženské družstvo techničiek skončilo na oboch kolách tesne štvrté, ale v celkovom hodnotní si udržalo skvelé 3. miesto.

V sobotu 5. júna 2021 a následne o 8 dní neskôr 13. júna 2021 pokračovala celoštátna atletická liga svojím druhým, respektíve tretím kolom v Trnave a Košiciach. Do bojov zasiahlo v oboch kolách všetkých 8 družstiev mužov aj žien. Keďže je už sezóna v plnom prúde, kluby nenechali nič na náhodu a štartové listiny tak boli nabité zvučnými menami (napríklad Marcel Lomnický, Emma Zapletalová) a silnejšími zostavami, ako tomu bolo v máji na prvom kole.

Priebeh pretekov sa v oboch kolách vyvíjal postupne v prospech našich mužov a rekordne vysoký prídel bodov sme získali aj na záver v pre nás tradične silných štafetách. Družstvo mužov v oboch prípadoch zvíťazilo pred druhou Duklou Banská Bystrica najprv v sobotu 5.6.2021 na mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho v Trnave o 67,5 boda, a potom v nedeľu 13.6.2021 na atletickom štadióne Technickej univerzity Košice o 45 bodov. Víťazstvom vo všetkých troch kolách si muži upevnili priebežné prvé miesto v ligovej tabuľke. Družstvo žien skončilo v oboch kolách štvrté so stratou 6, respektíve 17,5 boda na Sláviu TU Košice. Nakoľko ale prvé kolo skončilo tretie, tak si túto pozíciu udržalo aj v priebežnom hodnotení.

Zloženie našich tímov Slávie STU v Bratislave mal na starosť vedúci družstiev Branislav Droščák (absolvent a externý spolupracovník SvF) spolu s kapitánom družstiev Adriánom Pavelkom. Navrhnuté zostavy vždy odobrila aj trénerská rada oddielu. Vedúcim výprav bol predseda oddielu Zdenek Národa (absolvent SjF). S družstvami cestovali a pretekárov koučovali aj ďalší oddieloví tréneri, ako Viliam Lendel (dlhoročný vedúci katedry TV na FCHPT), Tomáš Benko (absolvent MTF), Marek Korba, Vladimír Bezdíček, Hajnalka Tóthová, Richard Honner (absolvent SjF), Erik Martinec, Štefan Mereš a ďalší externí tréneri našich hosťujúcich pretekárov.

Naši muži nastúpili na obe kolá v plnom povolenom počte 26 pretekárov a ženy v zostave 22 pretekárok v Trnave, respektíve 16 pretekárok v Košiciach. Na stupne víťazov sa z našich v Trnave dostali Miroslav Marček (tréner A. Pavelka) za 1. miesto v behu na 200 m a 3. miesto v behu na 200 m, Patrik Dömötör (tréner J. Gál) za 1 .miesto v behu na 400 m prekážok, Adrián Baran – hosť (tréner J. Kolcún) za 1. miesto vo vrhu guľou a 3. miesto v hode diskom, Lucia Keszeghová – hosťka (tréner J Surgáč) za 1. miesto v behu na 3000 m prekážok, štafeta mužov na 4x400 m (Cisár – Pazmány – Pavelka – Dömötör) za 1 .miesto, Žofia Naňová (absolventka FCHPT, tréner P. Ondruš) za 2. miesto na 3000 m, Radovan Tomeček (tréner M. Lopuchovský) za 2. miesto v behu na 3000 m prekážok, Radoš Rykl – hosť za 2. miesto v behu na 110 m prekážok a skoku o žrdi, Peter Tichý za 2. miesto v chôdzi na 5 km, Pavlína Šedá – hosťka (tréner M. Brzek) za 2. miesto v hode kladivom, štafeta mužov na 4x100 m (Bellus – Marček – Igaz – Beladič) a štafeta žien na 4x400 m (Babiczová (FA) – Takáčová – Keszeghová – Bučičová), obe za druhé miesta, Peter Kováč (tréner Š. Mereš) za 3. miesto v behu na 800 m, Michal Kováč (tréner Š. Mereš) za 3. miesto v behu na 3000 m, Denis Hlaváč – hosť (tréneri R. Žiga a R. Leitl) za 3. miesto v trojskoku a Karolína Takáčová (tréner V. Bezdíček) za 3. miesto v behu na 800 m.

V Košiciach sa na „bedňu“ postavili Miroslav Marček za 1. miesto v behu na 400 m a 2. miesto v behu na 100 m, Denis Hlaváč za 1. miesto v trojskoku, Adrián Baran za 1. miesto vo vrhu guľou a 3. miesto v hode diskom, štafeta mužov a žien na 400 m (Pazmány – Drobný – Pavelka - Hanic), respektíve (Hrablayová – Naňová – Babiczová - Bučičová), Patrik Dömötör za 2 .miesto v behu na 400 m, Radovan Tomeček za 2. miesto v behu na 1500 m, Michal Kováč za druhé miesto v behu na 5000 m, Jakub Hromada (tréner Ruchard Honner – absolvent SjF) za 2. miesto v hode oštepom, Žofia Naňová za 2. miesto v behu na 5000 m, Evelin Tési (tréneri V. Bezdíček a H. Tóthová) za 2. miesto v skoku do výšky, Kamila Chomaničová za 2. miesto v behu na 3000 m prekážok, Pavlína Šedá za 2. miesto v hode kladivom a 3. miesto v hode diskom, Peter Tichý v chôdzi na 5000 m, štafeta mužov na 4x100 m (Bellus – Marček – Igaz – Beladič) za 2. miesto, Samuel Beladič za 3. miesto v behu na 200 m, Adrián Pavelka (tréner Š. Mereš) za 3. miesto v behu na 800 m, Lukáš Kperdák (tréner J. Haraksim) za 3. miesto v behu na 3000 m prek., Simona Tichá (tréneri V. Bezdíček a H. Tóthová) za 3. miesto v skoku do výšky a Milan Poláček (tréner P. Tichý) za 3 miesto v chôdzi na 5000 m. Poďakovanie si okrem vyššie vymenovaných pretekárov zaslúžia aj ostatní členovia družstiev a ich tréneri, bez ktorých by sa úspechy družstiev nedosiahli.

Úspešné počínanie si atléti spolu s trénermi a vedením oddielu po pretekoch na ceste z Košíc dodatočne vychutnali spoločnou večerou. Ďalším krokom, ktorý bude nasledovať, je štvrté kolo ligy, ktoré sa uskutoční až 1. septembra 2021 v Trnave. Po ňom je na 15.9.2021 naplánované už iba finále v Šamoríne. Touto cestou si preto dovolíme poďakovať sa STU za podporu a výhradné poskytnutie štadióna prof. Pavlova Gleska za študentským domovom Mladá Garda STU v Bratislave v požadovaných časoch na tréningy, prípravu a propagáciu značky STU, bez čoho by sa dosiahnuté úspechy nedostavili.

Text: Branislav Droščák, Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava
Foto: Dominika Blašková a Petrana Dubeňová, AO TJ Slávia STU Bratislava