STU A SVET

Branislav Droščák – 10.09.2021 – 4 minúty čítania

Do finále atletickej ligy z prvého a tretieho miesta

Atléti Slávie STU Bratislava natiahli sériu víťazstiev v atletickej lige 2021 na číslo 4 a postúpili do jednokolového finále z prvého miesta. Družstvo žien síce skončilo v štvrtom kole na body tesne piate, no do finále ide z vynikajúcej tretej pozície.

V stredu 1. septembra 2021 pokračovala celoštátna atletická liga svojím posledným štvrtým kolom, ktoré sa odohrávalo na mestskom štadióne  Antona Hajmássyho v Trnave. Keďže išlo o posledné ligové kolo, po ktorom nasleduje už iba finále (pozn.: bude sa konať v deň štátneho sviatku 15.9.2021 v Šamoríne), bola to posledná možnosť družstiev, ako si vylepšiť pozície do finále a ako si pred ním otestovať formu svojich pretekárov. Družstvá preto nenechali nič na náhodu a takmer všetky nastúpili na kolo v silných zostavách, napríklad aj s olympionikmi, ako Marcel Lomnický (Dukla Banská Bystrica) alebo Ján Volko (Naša Atletika).

Do bojov zasiahlo v súťaži mužov aj žien všetkých 8 družstiev. Priebeh pretekov sa vyvíjal rovnako, ako v predchádzajúcich kolách. Na čele sa striedali tímy z doterajšej hornej časti tabuľky a postupne sa odpútavali od zvyšku. Ukazovateľ skóre nakoniec prisúdil víťazstvo našim mužom Slávie STU Bratislava pred Duklou Banská Bystrica a minuloročným majstrovským tímom Stavbárom Nitra. V súťaži žien to bolo napínavejšie a víťazstvo získali ženy ŠOG Nitra pred Duklou Banská Bystrica a Spartakom Dubnica. Naše ženy Slávie STU Bratislava skončili nakoniec piate, keď ich len o 6 bodov nečakane po disciplíne hod oštepom preskočil tím Slávie Trenčín. Napriek tomu si družstvo žien udržalo po základnej časti ligy s počtom 20 hlavných bodov tretie miesto a do finále postúpilo z neho.

Zloženie našich tímov tradične „ukuchtili“ vedúci družstiev Branislav Droščák (absolvent a externý spolupracovník SvF) a kapitán družstiev Adrián Pavelka. Vedúcim výpravy bol opäť predseda oddielu Zdenek Národa (absolvent SjF). Na preteky sa cestovalo spoločne autobusom od Mladej gardy z Bratislavy a s družstvami cestovali aj ďalší oddieloví tréneri, ako Viliam Lendel (dlhoročný vedúci katedry TV na FCHPT), Tomáš Benko (absolvent MTF), Marek Korba, Hajnalka Tóthová, Richard Honner (absolvent SjF), Erik Martinec a ďalší externí tréneri hosťujúcich pretekárov.


"Úradoval" aj silný vietor

Na štvrté kolo atletickej ligy sme nastúpili s družstvom mužov v počte 26 pretekárov a žien v počte 20 pretekárok. Preteky boli sprevádzané silným severným vetrom, ktorý viaceré disciplíny významne ovplyvnil. Na stupne víťazov sa z našich pretekárov dostali Radovan Tomeček (tréner M. Lopuchovský) v behu na 3 000 m, Radoš Rykl v skoku o žrdi, Adrián Baran (tréner J. Kolcún) vo vrhu guľou, Lucia Keszeghová (tréner J. Surgáč) v behu na 1 500 m a 3 000 m prekážok (všetci 1. miesto), ďalej Miroslav Marček (tréner A. Pavelka) v behu na 400 m, Radoš Rykl v behu na 110 m prekážok, Denis Hlaváč (tréneri R. Žiga a R. Leitl) v trojskoku, Simona Tichá (tréneri H. Tóthová a V. Bezdíček) v skoku do výšky, Diana Záborská (trénerka Z. Seková) v skoku o žrdi, štafeta mužov na 4x100 m (Bellus – Marček – Igaz – Beladič), štafeta mužov na 4x400 m (Pázmány – Cisár – Cidorík (FA) – Pavelka), štafeta žien na 4x100 m (Babiczová (FA) – Keszeghová – Hrablayová – Bučičová) (všetci 2. miesto) a Miroslav Marček v behu na 200 m, Patrik Dömötör (tréner J. Gál) v behu na 400 m prekážok, Lukáš Koperdák v behu na 3000 m prekážok a štafeta žien na 4x100 m (Petřvalská – Babiczová (FA) – Bučičová – Záborská) (všetci 3. miesto).

Výkony a celkové umiestnenia oboch družstiev po základnej časti atletickej ligy vedenie atletického oddielu veľmi potešili, za čo si všetci pretekári zaslúžia pochvalu a poďakovanie! Nasledujúcim a najdôležitejším krokom je teraz finále atletickej ligy. Vo finále ligy pôjde o veľa a bude potrebné siahnuť na dno síl, bojovať o každý bodík  a  dokázať, že výkony počas celej sezóny neboli náhodné. Štvrté kolo ukázalo, na čo jednotlivé a aj naše družstva majú a kde potrebujú vo finále ešte zabrať. Vedenie AO sa na finále teší a všetkým našim pretekárom verí a drží palce.


Text: Branislav Droščák, Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava
Foto: Branislav Droščák a Simona Masárová, AO TJ Slávia STU Bratislava