Fakulta elektrotechniky a informatiky

Dominika Bemberáková, Terézia Krajčírová – 08.02.2024 – 4,5 minúty čítania

Byť členom študentskej organizácie je obohacujúce

Dominika Bemberáková je študentka aplikovanej informatiky na FEI STU. Od svojho 1. ročníka sa aktívne venuje rozvoju fakulty, podieľa sa na organizácii jej podujatí a reprezentuje ju na veľtrhoch vysokých škôl a roadshow na stredných školách. Nedávno získala ocenenie Študent roka v kategórii mimoriadna činnosť pri rozvoji alebo propagácii STU.

Dominika, začnime tvojím nástupom na fakultu. Prečo si si vybrala svoj odbor?

Priznám sa, že môj príbeh sa začal takým vtipom od priateľa. Raz mi zo žartu povedal: „Prečo sa neprihlásiš na FEI STU, aj tak sa zaujímaš o technológie?" A tak som si povedala, prečo nie, a podala som prihlášku. Aha, a prijali ma! Voľba odboru aplikovanej informatiky vznikla z mojej predstavy spojiť technológie so zdravotníctvom. Predtým som študovala na strednej škole zdravotníckeho laboranta a aplikovaná informatika sa mi zdala ideálna na prepojenie týchto dvoch odvetví.

Ako hodnotíš štúdium?

Veľmi pozitívne. Je náročné, no zároveň prínosné, pretože poskytuje komplexné znalosti v oblasti informatiky. Jeho náročnosť ma motivuje k lepším výkonom. Získala som cenné skúsenosti a schopnosti, ktoré sú pre pracovnú prax nevyhnutné.

Na fakulte si súčasťou Študentského parlamentu elektrotechnikov a informatikov STU. Akú rolu v nej zohrávaš?

Okrem vytvárania rôznych mimoškolských podujatí pre študentov sa aktívne podieľam v študentskom radcovi na fakulte, kde poskytujeme doučovanie a pomáhame novým študentom s adaptáciou na vysokoškolský život. Spoločne tvoríme také malé pedagogické oddelenie s cieľom uľahčiť nováčikom začlenenie sa do vysokoškolského života a zodpovedať im otázky.

Aké je to byť členom študentskej organizácie?

Obohacujúce, ponúka to príležitosť podieľať sa na formovaní prostredia na fakulte. Umožňuje stretávať sa s rovnako motivovanými ľuďmi a rozvíjať svoje organizačné a komunikačné schopnosti.

Vďaka predstavovaniu fakulty stredoškolákom vieš určite vymenovať veľa výhod štúdia na nej. Ktoré sú pre teba najvýznamnejšie?

Fakulta poskytuje prístup k najnovším technológiám a trendom v oblasti informatiky a elektrotechniky, čo umožňuje študentom byť dobre pripravenými na výzvy moderného priemyslu. Majú tiež príležitosť zapojiť sa do rôznych výskumných projektov a aplikovať svoje teoretické znalosti v praxi; táto prax zvyšuje atraktivitu štúdia, a tým ponúka široké spektrum skúseností pre študentov. Tiež existuje študentská komunita, kde študenti môžu nájsť podporu, spolupracovať a zúčastňovať sa rôznych školských, ale aj mimoškolských aktivít. A fakulta podporuje zahraničné mobility, čo poskytuje študentom šancu študovať a pracovať v zahraničí, čím rozširujú svoje obzory a získavajú medzinárodné skúsenosti.

Ako reaguješ, keď sa ťa niekto spýta na negatíva? S čím dala fakulta zabrať tebe?

Snažím sa byť konštruktívna, no zároveň objektívna. Každá výzva ma posunula vpred a aj keď to niekedy bolo náročné, beriem to ako súčasť svojho osobného rastu.

Čo pre teba znamená získanie ocenenia Študent roka a čo všetko za tým stálo?

Predstavuje pre mňa nielen osobný úspech, ale aj potvrdenie dlhodobého úsilia pri práci na našej fakulte. Toto ocenenie je výsledkom snahy prispievať k bohatšiemu študentskému životu prostredníctvom rôznorodých podujatí a projektov. Je pre mňa motiváciou pokračovať v podpore študentského ducha, vytváraní príležitostí a v šírení pozitívneho pohľadu na našu fakultu.

Aký máš názor na odchody mladých na vysokú školu do zahraničia?

Som presvedčená, že na Slovensku máme vysoko kvalitné vzdelávanie vrátane moderných fakúlt, ktoré sú pripravené konkurovať na medzinárodnej úrovni. Naša fakulta disponuje modernými technológiami a učebnými prostriedkami, čo prispieva k efektívnemu a súčasnému vzdelávaniu. Verím, že je dôležité zdôrazňovať tieto pozitíva a pracovať na ich propagácii, aby sme prilákali pozornosť študentov, ale aj odborníkov z celého sveta a posilnili tak postavenie našej fakulty na vzdelávacom trhu.

Čomu sa chceš venovať po absolvovaní štúdia?

Chcela by som sa angažovať v projektoch, ktoré využívajú moderné technológie na riešenie výziev v oblasti zdravia a prinášajú reálne prínosy pre pacientov a zdravotné systémy.

Aké sú tvoje voľnočasové aktivity?

Užívam si turistiku, spoločenské hry a čítanie kníh. Rovnako sa aktívne angažujem pri príprave podujatí pre študentov na fakulte, aby sme spoločne obohatili naše študentské prostredie.

Dominika, ďakujeme za rozhovor. Chceš ešte niečo dodať na záver?

Určite! Chcela by som všetkým budúcim študentom povedať, že verím, že kvalitné vzdelanie je možné získať aj na našej fakulte, a preto povzbudzujem budúcich študentov, aby ho neodchádzali hľadať do zahraničia. Naša fakulta poskytuje vynikajúce vzdelávacie prostredie s modernými technológiami a vysoko kvalifikovanými učiteľmi. Držím palce všetkým, či už budúcim, alebo aktuálnym študentom v ich vzdelávaní a profesionálnom raste. Nezabúdajte si vytvoriť na fakulte aj priateľstvá a skupinky, vďaka ktorým sa budete spoločne posúvať ďalej, pretože, ako sa hovorí, „FEIku” ešte nikto nikdy neskončil sám. Ďakujem!

Text: Dominika Bemberáková, Terézia Krajčírová
Foto: Študentský parlament elektrotechnikov a informatikov STU, Terézia Krajčírová, archív FEI STU