Základom je ujasniť si, prečo chcete produkt vyvíjať
Autor myšlienky musí vedieť, ako chce systém postaviť, ako sa bude dať v budúcnosti škálovať a ako ho rozbiť na malé časti, ktoré sa potom dajú samostatne vyvíjať, upravovať a aktualizovať, hovorí doktorand na Materiálovotechnologickej fakulte so sídlom v Trnave Jakub Perička. Okrem štúdia sa podieľa na vývoji aplikácie k úsporám energií v podnikoch. Za produkt aj s kolegami nedávno získali ocenenie Emerging Innovator na Warper Startup Awards na medzinárodnej startupovej súťaži.
Jakub sa okrem štúdia podieľa na vývoji aplikácie k úsporám energií v podnikoch, konkrétne tu spomenieme spoluprácu s firmou DAITABLE. So svojím kolegom Dominikom, ktorý pôsobí tiež ako doktorand v tom istom ročníku, a ešte jedným kolegom, ktorý rieši business development, majú založenú túto firmu; ich cieľom je – zjednodušene povedané - pomôcť firmám šetriť peniaze na energiách. „Veľa priemyselných firiem má len základnú predstavu, koľko ich fabrika spotrebúva celkovo mesačne, týždenne, prípadne v pätnásťminútových intervaloch. My prinášame pohľad dovnútra, a to až na úroveň jednotlivých strojov, čím nielen pomáhame identifikovať úzke miesta s najväčšou spotrebou, ale vďaka detailným elektrickým dátam vieme identifikovať možné poruchy,“ vysvetľuje. „Naviac používame štatistické modely a modely umelej inteligencie pre predikovanie spotreby energie, a tým vieme nielen pomôcť firmám plánovať dopredu nákup energií, ale aj vyhnúť sa pokutám za prekročenie lokálnych limitov.“
Ide o komplexný systém; títo traja kolegovia riešia nielen softvérový vývoj, ale aj hardvérové zapojenie elektromerov a riadiacich zariadení. „Ja som v našej firme zodpovedný za celkový vývoj vrátane hardvéru. Práca na takomto systéme ale nie je niečo, čoho by sa mali študenti báť,“ hovorí s tým, že predsa aj väčšina ich tímu sú práve šikovní študenti - nielen z ich fakulty - a prinášajú vždy dobré nápady.
Kolegialita s učiteľmi a výskumníkmi je základom
Jakub aktuálne študuje na doktorandskom stupni študijný odbor Automatizácia a informatizácia procesov; tento odbor plynule nadväzuje na jeho inžinierske štúdium v rámci odboru Automatizácia a informatizácia procesov v priemysle. „Zatiaľ som s ním veľmi spokojný. Doktorandské štúdium je oveľa viac zamerané na konkrétnu tému, tou mojou bola donedávna rehabilitácia obohatená o dáta zo senzorov umiestnených na tele človeka. Nie je už odo mňa vyžadované pravidelné chodenie na prednášky alebo cvičenia, predmety sú vedené viac formou konzultácií a semestrálnych zadaní s dôrazom na pomoc pri riešení vybranej problematiky,“ vysvetľuje s tým, že spolužiakov priveľa nemá, aktuálne sú v rámci jeho odboru len dvaja v rovnakom ročníku. „Nikdy som však necítil, že by som bol na nejaký problém sám, a to aj vďaka kolegialite s učiteľmi a výskumníkmi na našej fakulte. So štúdiom som bol spokojný aj na nižších stupňoch, prirodzene, boli dobré predmety, no aj tie, ktorými sa prechádzalo ťažšie, a veľmi záležalo aj na prístupe učiteľov. Tu veľmi kladne hodnotím systém evaluácií študentmi, ktorí môžu slobodne, a hlavne anonymne vyjadriť svoj názor a dať tak spätnú väzbu učiteľom,“ hovorí ďalej s tým, že spolu so svojimi kolegami študentov v tomto podporujú. Dôvod je jednoduchý: keď vedia, čo robia zle, dá sa s tým pracovať, dokážu sa efektívne sústrediť na konkrétne riešenia. Zároveň však predsa vidí priestor pre zmenu, a to vo svojom vlastnom záujme o mobility. „Rád cestujem a objavujem nové veci, no nikdy som pred doktorandúrou nevyužil možnosti, ako je Erasmus+, alebo CEEPUS mobility, vďaka ktorým si vie študent ohromne rozšíriť obzory. Osobne by som to pripísal možno nízkej informovanosti a motivácii, prípadne strachu z toho, koľko zameškám, ak by som na celý semester išiel do zahraničia.“
Pôvodne chceli vyrobiť priemyselný počítač
Čo by Jakub odporúčal študentom, ktorí majú dobrý nápad, realizovateľnú myšlienku na podnikanie? „Nemusí to byť ani vývoj aplikácie, ale odporúčal by som skúsiť sa zapojiť do programu ŠTART nášho univerzitného inkubátora InQB, ktorý nás posunul raketovou rýchlosťou a bez ktorého by sme ako firma zrejme neexistovali. Čo sa týka vývoja ako takého, vždy je lepšie začať v skupine. Nemusí to byť tím desiatich programátorov, my sme do InQB išli traja.“
Základom je podľa Jakuba dobre si premyslieť, ako chce autor myšlienky systém postaviť, ako sa bude dať v budúcnosti škálovať a ako ho spraviť, ak sa dá, modulárny, respektíve rozbiť ho na malé časti, ktoré sa potom dajú samostatne vyvíjať, upravovať a aktualizovať. „Treba ale aj vedieť, prečo niečo vyvíjam. My sme nezačali s tým, že ideme šetriť energie. Do inkubátora sme prišli s tým, že vyrobíme priemyselný počítač, ktorý bude mať lepšie funkcie, než tie, ktoré sú na trhu. Bol to práve náš kolega Šimon, ktorý obehal vyše štyridsať slovenských podnikov a pýtal sa priamo, kde ich takpovediac tlačí topánka, a to boli práve energie,“ hovorí Jakub. V reakcii na túto skutočnosť teda svoj produkt pozmenili, ale práve vďaka tomu sa veľmi dobre umiestnili na niekoľkých súťažiach vrátane prezentácie v inkubátore, vtedy ešte pod názvom Green Deal Solutions. „Minulý rok sme s naším startupom vyhrali aj Slovak University Startup Cup a postúpili sme do celosvetového kola World University Startup Cup, ktoré sa konalo v Kodani. Tam sme sa síce neumiestnili, no získali sme množstvo kontaktov a mali sme možnosť rozprávať sa s úžasnými ľuďmi z celého sveta.“
Portfólio rozširujú o riadiace systémy
Medzičasom sa odohralo niekoľko ďalších akcií a súťaží, najnovšie sa im podarilo získať ocenenie Emerging Innovator na Warper Startup Awards; bola to medzinárodná startupová súťaž a spomedzi vyše osemdesiatich startupov sa dostali do prvej desiatky. „Momentálne rozširujeme svoje portfólio aj o riadiace systémy pre obnoviteľné zdroje energie, ako aj batériové systémy pre nielen priemyselných zákazníkov, ale aj domácnosti.“
Jakub si ako doktorand pochvaľuje práve to, že jeho štúdium nie je až tak časovo náročné, a teda sa môže venovať práci vo firme, čo mu podľa vlastných slov zaberá väčšinu voľného času. „Keď sa už ale nejaký nájde aj v rámci týchto povinností, vždy rád idem do prírody. S priateľkou radi chodíme na cyklovýlety, rafting, alebo jednoducho na obed niekde von. Samozrejme ale doma nepohrdnem nejakým dobrým filmom, seriálom, počítačovou hrou alebo knihou. Po skončení štúdia by som chcel aj naďalej pôsobiť na fakulte ako učiteľ, pretože to je práca, ktorá ma baví a verím, že moje prepojenie s praxou bude v tomto len výhodou.“
Text: Katarína Macková
Foto: archív respondenta