STU A SVET

Katarína Macková – 24.04.2020 – 4 minúty čítania

V Litve je o študenta veľmi dobre postarané

Univerzita, na ktorej som bola, ponúka množstvo aktivít, výletov a podujatí. Ak by som si mohla vybrať znova, bola by to tá istá krajina, ale radšej letný semester, kedy sú dni dlhšie, hovorí Katarína Karaffová, študentka automatizácie a informatizácie v chémii a potravinárstve na FChPT. Zúčastnila sa Erasmus+ štúdia v Litve počas zimného semestra 2019/2020.

Litva, pláž Nida blízko Baltského mora

Prečo ste sa rozhodli práve pre Litvu?

Chcela som ísť niekam na sever a zažiť poriadnu zimu. Zároveň som hľadala krajinu, kde nie sú náklady na život veľmi vysoké a zostanú mi nejaké peniaze nazvyš. Rozhodla som sa teda pre Litvu. Nie je to mainstream krajina na Erasmus a mnoho ľudí bolo prekvapených, keď som im povedala, kam idem. Je o 1 000 kilometrov severnejšie ako Slovensko a v zime tam teplota klesá až pod -20°C.

Pre ktorú školu ste sa tam rozhodli?

Vybrala som si KTU, technickú univerzitu v meste Kaunas. Dôležitým prvkom pri rozhodovaní tiež bolo, že ako jedna z mála univerzít má oddelenie automatizácie, čo je odbor, ktorý študujem. Ďalším plusom bolo, že univerzita má perfektne spravovanú stránku, človek sa vedel dopátrať ku všetkému, čo potreboval, a komunikácia s učiteľmi bola rýchla a efektívna.

Keď sa teraz na váš pobyt spätne pozriete, splnil vaše očakávania?

Určite a vo veľkom. Snažím sa nemať veľké očakávania, aby som nebola sklamaná. Do Litvy som šla s nastavením, že by som chcela spoznať a precestovať tak veľa, ako len bude možné, a byť priateľská a otvorená ku všetkým. Už od prvého týždňa som sa snažila vypĺňať čas zmysluplne a nezaháľať. Počas prvých týždňov vzniklo veľa nových priateľstiev a vytvorili sme si takú malú rodinu. Spoločne sme podnikli množstvo výletov, ako Laponsko, Kaliningrad, Riga, Tallinn, Helsinki, Varšava, roadtrip po Litve a mnoho iných. Dohromady som navštívila za pol roka sedem štátov.

Aké je tam podnebie? Dalo sa naň zvyknúť?

Nie každý vie, že názov Litva je odvodený od slova “lietus”, čo v litovčine znamená dážď. Vôbec to však nie je taký problém, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Krajina je vďaka častému dažďu krásne zelená, národné parky sa pýšia mokraďami a zaujímavými scenériami, huby tu kúpite lacno počas celého roka a je to hotový raj pre ľudí s respiračnými problémami.

Fínsko, dedina Santa Clausa

A čo kuchyňa?

Tá je podobná našej slovanskej. Základom skoro všetkých jedál sú zemiaky, červená repa, huby a smotana. Ja osobne som si veľmi obľúbila ich tmavý ražný chlieb, z ktorého vyrábajú kvasený nápoj zvaný gira.

Pozrime sa na vzdelávanie. Je iné ako naše?

Bolo podobné, ako u nás na STU. S tým, že som viac pracovala na projektoch a individuálne konzultovala problémy s učiteľmi. Študenti v Litve už väčšinou pracujú popri škole, a teda väčšinu predmetov som mávala podvečer. Celkovo je o študenta veľmi dobre postarané, univerzita ponúka množstvo aktivít, výletov a podujatí, z ktorých definitívne najkrajším bol Welcome Week. Všetky fakulty sú pokope a spolu s internátmi tvoria také malé univerzitné mestečko.

Čo vás tam najviac prekvapilo?

Asi fakt, že Litva je naozaj veľmi rýchlo modernizujúca sa krajina. Z historického hľadiska bola, rovnako ako Slovensko, dlho pod vplyvom ZSSR, avšak cítiť tam, že ľudia sa túžia zlepšovať a posúvať svoju krajinu na úroveň západnej Európy. Priestory v škole boli útulné a moderné, laboratóriá perfektne vybavené, v obchodoch majú zriadené vratné miesta na sklenené fľaše, PET fľaše a plechovky, za ktoré dostanete späť peniaze. Ľudia sa stravujú zdravo (nenájdete tu obézneho človeka) a chodia štýlovo oblečení, či už sú mladí alebo starí.

Keby ste si mohli spätne vybrať, rozhodli by ste sa znova pre Litvu?

Áno, predčila všetky moje očakávania. A čo sa týka peňažnej stránky, grant mi pokryl celý Erasmus. Možno by som si vybrala radšej letný semester, kedy sú dni dlhšie a človek môže tráviť viac času vonku, v prírode a spoznávať Litvu na bicykli. No aj v zime má krajina svoje čaro.

 

Text: Katarína Macková
Foto: archív respondentky