Branislav Droščák – 27.07.2020 – 5 minút čítania

Spanilá jazda atlétov Slávie STU pokračovala aj na 2. kole celoštátnej atletickej ligy v Košiciach

Po historickom úspechu, ktorým bol pred dvoma týždňami triumf družstva mužov na 1. kole celoštátnej atletickej ligy v Dubnici nad Váhom, prišiel počas uplynulého víkendu na 2. kole ligy v Košiciach ďalší, a tým bolo opätovné víťazstvo mužov Slávie STU a tesné zdolanie hviezdami nabitého mužstva banskobystrickej Dukly.

V sobotu 25. júla 2020 pokračovala najvyššia celoštátna atletická liga Slovenska svojím druhým kolom v Košiciach. Do bojov zasiahlo všetkých 8 tímov mužov aj žien, ako tomu bolo aj v prvom kole v 12. júla v Dubnici nad Váhom. Už zo zverejnených štartových listín pred pretekmi bolo zrejmé, že kluby nenechali nič na náhodu a viaceré tímy posilnili a nastúpili v silnejšom zložení, ako tomu bolo v Dubnici. Aj tieto skutočnosti naznačovali, že výsledky môžu dopadnúť ináč, ako v 1. kole.

Priebeh pretekov tomu aj skutočne nasvedčoval. Na atletickom štadióne Technickej univerzity Košice (organizoval domáci klub Akademik TU Košice) začali najlepšie „vojaci“ z banskobystrickej Dukly. V úvodnej disciplíne, ktorou bola chôdza na 5000 m, nastúpil olympijsky víťaz z Rio de Janeiro 2016 Matej Tóth so svojimi tréningovými partnermi a reprezentantmi a pre Duklu získali náskok 28 bodov. S tým sa museli ostatné kluby vyrovnať a začali sa tuhé boje o každý bodík, ktoré neustali počas celých pretekov. Pred poslednými disciplínami, ktorými boli tradične štafetové behy na 4x100 m a 4x400 m, viedli muži Dukly Banská Bystrica pred našimi bratislavskými „technikmi“ zo Slávie STU o 21 bodov. Nakoľko práve štafetové behy sú silnou stránkou nášho klubu, naši muži sa neskutočne zmobilizovali a získali spolu až 38 bodov oproti 8 bodom „vojakov“. Tým sme jednoznačne obrátili misky váh na svoju stranu, vyhrali sme 2. kolo ligy o 9 bodov a obhájili sme historický úspech a víťazstvo z prvého kola!

Zloženie tímov mužov a žien Slávie Slovenská technická univerzita v Bratislave vyskladal vedúci družstiev Branislav Droščák (absolvent a externý spolupracovník SvF) spolu so všetkými trénermi oddielu a kapitánom Adriánom Pavelkom. Vedúcim výpravy v Košiciach bol predseda oddielu Zdenek Národa (absolvent SjF) a jeho asistentom bol najmä oddielový a reprezentačný tréner šprintov Tomáš Benko (absolvent MTF) a pri štafetách poctivo asistoval tréner Erik Martinec. Rovnako družstvám a pretekárom pomáhali aj ostatní prítomní oddieloví tréneri (Viliam Lendel – dlhoročný vedúci katedry TV na FCHPT, Marek Korba, Hajnalka Tóthová, Richard Honner – absolvent SjF) a kapitán družstiev (Adrián Pavelka).

Tak, ako aj v prvom kole, nastúpili muži Slávie STU v plnom povolenom počte pretekárov (26) a ženy v zostave 12 pretekárok. Opäť sa súťažilo vo všetkých atletických disciplínach so systémom bodovania za prvých desať miest podľa poradia. Na stupne víťazov sa z našich mužov dostali Adrián Baran – hosť (tréner J. Kolcún) za 1. miesto vo vrhu guľou a 3. miesto v hode diskom, Miroslav Marček (tréner A. Pavelka) za 2. miesto v behu na 100 m a 3. miesto v behu na 200 m, Gergely Tóth (tréner V. Bezdíček) za 2. miesto v skoku do výšky, Michal Kováč (tréner Š. Mereš) za 2. miesto na 5000 m, Matúš Babulík (tréner P. Ondruš) za 3. miesto na 800 m, Matúš Kozlovský (tréner K. Cupák) za 3. miesto na 5000 m, Martin Pokorný – hosť za 3. miesto na 110 m prek., Matej Cidorík (FA, tréner A. Pavelka) za 3. miesto na 400m prek. a štafeta mužov na 4x400 m (Igaz – Pavelka – Babulík - Cidorík) za 1. miesto a štafeta mužov na 4x100 m (Kostolný – Bellus – Igaz - Beladič) za 3. miesto. Zo žien sa na „bedňu“ symbolicky postavili Lucia Keszeghová – hosť (tréner J. Surgáč) za 1. miesto v behu na 3000m prek., Natália Bučičová (tréner A. Pavelka) za 3. miesto v behu na 400 m prekážok, Eliška Klepková (tréner T. Benko – absolvent MTF) za 3. miesto v behu na 5000m a štafeta žien na 4x400 m (Babiczová (FA) – Klepková – Naňová (absolventka FCHPT) - Bučičová) za 2 miesto. Okrem vyššie vymenovaných pretekárov je potrebné vyzdvihnúť aj ostatných členov družstiev a ich trénerov, nakoľko ide aj o ich úspech, bez nich by sa víťazstvo nepodarilo. Poďakovanie si zaslúžia aj tí pretekári, ktorí sa do nominácie nedostali a do Košíc vycestovali, aby boli v prípade zranenia alebo neočakávaného výpadku k dispozícii do nominácie. Družstvo žien napriek tomu, že nastúpilo oslabené o viaceré zranené pretekárky, si po dvoch kolách udržalo štvrté miesto a tým si udržiava kontakt a možnosť zaútočiť na bronzovú medailu vo finále.

Prekrásny úspech si atléti spolu s trénermi a predsedom oddielu po pretekoch dostatočne vychutnali aj na spoločnej večeri, ktorú absolvovali cestou späť z metropoly východného Slovenska. V poradí ďalším krokom bude absolvovanie 3. kola, ktoré je v pláne 15.8.2020 v Trnave. Po ňou už dôjde iba k vyhodnoteniu poradia a rozdaniu hlavných bodov do veľkého finále (naplánované na 15.9.2020 do Košíc), ktoré bude znamenať takpovediac boj o všetko. Touto cesto by sme sa opäť veľmi radi poďakovali za podporu zo strany STU, ktorá umožňuje našim atlétom Slávie STU už takmer 60 rokov reprezentovať Slovenskú technickú univerzitu a využívať prekrásny atletický stánok pomenovaný po prof. Pavlovi Gleskovi za študentským domovom Mladá Garda STU v Bratislave na tréningy a prípravu, čo si nesmierne vážime.

Text: Branislav Droščák, Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava
Foto: Tomáš Benko, Viliam Lendel