Stavebná fakulta

Katarína Macková – 28.06.2024 – 8.5 minúty čítania

Skĺbenie školy a športu je počas veľkých podujatí výzvou

Na medzinárodné súťaže, svetové poháre a majstrovstvá sveta a Európy si musím brávať notebook, aby som mohla vypracovať zadania. Neraz som ich rátala z betónu alebo kovových a drevených nosných prvkov v lietadle s kalkulačkou v ruke, za čo som si neraz vyslúžila zmätené pohľady od spolusediacich, hovorí študentka Stavebnej fakulty STU a víťazka Medzinárodných majstrovstiev Slovenska v športovom aerobiku v roku 2024 Alena Učňová.

 SAO 2022, foto: Monika Kanozayova

Pani Učňová, poďme najprv k vášmu víťatstvu.

Tento rok samo podarilo obhájiť titul majsterky Slovenska. V medzinárodnej časti Slovak Aerobic Open mi ušlo víťazstvo len o 0,025 boda, a tak som si odniesla striebornú priečku.

A vaše víťazstvo z minulého roka?

V roku 2023 sa konal 24. ročník a hostil vyše 450 pretekárok a pretekárov v štyroch vekových a šiestich súťažných kategóriách. Táto súťaž bola zároveň aj medzinárodnými majstrovstvami Slovenska, ktorých som sa stala víťazkou druhý rok po sebe. Pre slovenské pretekárky je zároveň aj kvalifikačnou súťažou na majstrovstvá sveta alebo Európy, ktoré sa konajú v daný rok. Od mojej prvej účasti na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v roku 2019 som sa každý rok úspešne kvalifikovala na majstrovstvá sveta a Európy. Slovak Aerobic Open je vôbec najstarším medzinárodným podujatím v športovom aerobiku v Európe.

Pozrime sa teraz na vaše začiatky v tomto športe. Čo vás k nemu priviedlo?

Od útleho detstva som sa štrnásť rokov venovala modernej gymnastike a prakticky celý život som strávila v telocvični. Milovala som to a moja mama hovorí, že v detstve som bola najšťastnejšia práve na tréningoch a súťažiach. Moja trénerka na modernej gymnastike Monika Vargová mi však vždy hovorila, že po skončení kariéry modernej gymnastky by som mala určite vyskúšať športový aerobik, keďže ako skúsená trénerka videla, že mám na to fyzické predpoklady. Tak som sa v roku 2018 rozhodla dať na jej rady a skúsiť ho.

Czech aerobic open 2023, osobný archív

Bola to láska na prvý pohľad?

Musím povedať, že nie (úsmev); na začiatkoch to bola skôr len náhrada za modernú gymnastiku. Všetko sa však zmenilo v roku 2019, keď som sa na svojich vôbec prvých medzinárodných majstrovstvách Slovenska umiestnila na druhom mieste, a tým som si zabezpečila miestenku na majstrovstvá Európy ako slovenská dvojka. To ma takpovediac nakoplo a odvtedy som športový aerobik začala vnímať ako niečo, čo ma baví a je pre mňa dennodenná radosť, za čo vďačím aj svojej trénerke Oľge Kyselovičovej.

Priblížme si teraz športový aerobik ako taký. Čo zahŕňa, čo si môžeme predstaviť?

Patrí medzi gymnastické športy spolu s modernou gymnastikou, športovou gymnastikou, športovou akrobaciou, parkourom, skokmi na trampolíne a gymnastikou pre všetkých. Zaraďujeme ho do kategórie technicko-estetických koordinačne náročných športov. Športový výkon je prezentovaný súťažnou zostavou, ktorá je vykonávaná v rýchlej intenzite v sprievode hudby. Pozostáva zo základných aerobikových krokov v spojení s pohybom paží, prechodov, cvičebných tvarov obtiažnosti (silové prvky, skoky, flexibilita a rovnováha), pri skupinových zostavách aj kolaboráciami.

Aké sú v ňom doposiaľ vaše úspechy?

Za jeden z najväčších považujem tretie miesto na Svetovom pohári v Portugalsku v roku 2022. V tom istom roku sa mi podarilo umiestniť sa na dvanástom mieste na majstrovstvách sveta, čo je druhé najlepšie umiestnenie v športovom aerobiku v histórii Slovenska (doteraz najlepšie umiestnenie na majstrovstvách sveta bolo v roku 1997, čo bolo desiate miesto). Druhý rok po sebe som dostala ocenenie Gymnasta roka v seniorskej kategórii v športovom aerobiku.

Zdroj: archív  

Poďme teraz k vášmu štúdiu na STU. Aký je váš odbor a čo vás presvedčilo zvoliť si ho?

Štúdium som začala na odbore Pozemné stavby a architektúra, ale nakoľko časová náročnosť tam bola pre mňa nezlučiteľná s vrcholovým športom, v roku 2022 som sa rozhodla prestúpiť na odbor Technológie a manažérstvo stavieb, ktoré v tomto roku verím, že úspešne ukončím. Po štúdiu na matematickom Gymnáziu Grösslingova 18 som vedela, že sa určite budem chcieť vydať technickým smerom. Po preskúmaní možností a zúčastnení sa na dni otvorených dverí na Stavebnej fakulte bola voľba jasná. Keďže som však nevedela, čo presne ma bude baviť, zvolila som si odbor Pozemné stavby a architektúra, kde štúdium otvára možnosti do sveta technológií, a zároveň aj architektúry.

A splnilo vaše očakávania?

Splnilo a myslím, že mi dalo výborné základy do pracovného života.

Ako by ste zhodnotili kolektív, spolužiakov, učiteľov?

Významným faktorom, ktorý ovplyvnil formovanie kolektívu, bol koronavírus a s ním spojené online vyučovanie. Keďže v prvom ročníku som na škole absolvovala prezenčne len jeden semester, nebolo veľmi veľa príležitostí vytvoriť si hlbšie kamarátstva so spolužiakmi. Ďalším faktorom je, že počas celého štúdia mám individuálny študijný plán, ktorý mi umožňuje prispôsobiť si rozvrh tak, aby som mohla chodiť na tréningy a súťaže, takže častokrát som každú hodinu mala s iným krúžkom, a tým pádom aj s inými spolužiakmi. Myslím si, že na škole máme veľmi veľa skvelých učiteľov, ktorí sú ochotní a pomôžu akémukoľvek študentovi.

SAO 2022, foto: Monika Kanozayova

Plánujete v štúdiu ďalej pokračovať?

Áno, plánujem pokračovať aj na inžinierskom stupni štúdia, konkrétne na odbore Technické zariadenia budov.  

Poďme k skĺbeniu štúdia a športu. Ako sa vám to darí?

Záleží od obdobia, kedy by ste mi otázku položili (úsmev). Počas bežného týždňa, keď mám len tréningy a školu, by som povedala, že sa to dá skĺbiť bez väčších problémov. Ťažšie to však je počas súťažnej sezóny, vtedy mám víkendy, ktoré celé trávim na súťažiach. Počas jedného semestra sa zúčastním okrem sústredení a víkendových súťaží aj približne troch-štyroch takých, ktoré trvajú týždeň; takýmito sú napríklad väčšie medzinárodné súťaže, svetové poháre alebo majstrovstvá sveta a Európy. Vtedy je to už náročnejšie a takmer vždy si beriem so sebou notebook, aby som mohla vypracovávať zadania. Neraz som ich rátala z betónu alebo kovových a drevených nosných prvkov v lietadle s kalkulačkou v ruke, za čo som si neraz vyslúžila zopár zmätených pohľadov od spolusediacich.

Čo si môže laik predstaviť pod životom športovca v aerobiku? Tréningy, skoré vstávanie, diéta...?

V prvom rade by som rada povedala, že život akéhokoľvek vrcholového športovca sa nezačína tým, že príde na tréning a skončí tým, že odíde z tréningu; on je ním dvadsaťštyri hodín denne sedem dní v týždni a všetko v jeho živote sa od toho odvíja. Je za tým veľa odriekania, každodenné tréningy, sebazaprenie, zdravá strava. Ak mám zajtra súťaž alebo ťažký tréning a dnes idú kamaráti večer von, ja s nimi nejdem. Je to aj o „nastavení hlavy“ na tréningu. Niekedy je naozaj náročné prísť naň a venovať mu plnú pozornosť, keď viem, že do zajtra mám vypracovať zadanie na mechaniku zemín, dorobiť ateliér a opraviť výpočet na statiku. Všetky tieto, v danej chvíli menej podstatné veci, musím odložiť do šuplíka v hlave, ktorý otvorím, až keď prídem domov.

World cup Bucharest 2023, zdroj: archív

Ako teda vyzerá váš deň?

Dopoludnia trávim v škole a popoludní idem na svoj tréning na približne dva a pol hodiny, a to každý deň. Nakoľko sa venujem aj trénovaniu detí, po tom mojom idem rovno na tréning k nim a odtiaľ sa vrátim domov večer okolo deviatej. Až potom sa môžem začať venovať škole. Je to náročné, ale rozhodne to stojí za to. Nemenila by som za nič.

Dokedy sa máte v pláne venovať aerobiku?

S najväčšou pravdepodobnosťou bude táto sezóna mojou poslednou a po majstrovstvách sveta ukončím aktívnu kariéru gymnastky. Rozhodne však plánujem naďalej pokračovať v trénerskej kariére.

Skúšali ste aj iné športy?

Nakoľko je gymnastika (či už moderná, alebo športový aerobik) časovo veľmi náročný šport, nemala som čas vyskúšať iné na súťažnej úrovni. Slovenská gymnastická federácia má vo svojom slogane: gymnastika- šport pre všetky športy. Myslím, že je to naozaj pravdivé a gymnastika je základ akéhokoľvek športu od futbalu cez tenis, atletiku až po tancovanie.

Predpokladám, že ste sa vďaka športu určite dostali aj k zaujímavým akciám...

...áno, mala som možnosť spolupracovať na viacerých zaujímavých projektoch, jedným z nich je kampaň na pomoc v boji proti rakovine prsníka - Ružový október. Taktiež som vďaka športu precestovala kus sveta od Portugalska, Litvy, Rumunska, Bulharska cez Azerbajdžan alebo Egypt až po mnoho ďalších krajín.

Čomu sa venujete okrem športu vo svojom voľnom čase? Aké máte záľuby?

Voľný čas? Také slovné spojenie v mojom slovníku nie je (úsmev).

Čo by ste odporúčali začínajúcim športovcom?

Nevzdávať sa. Tak, ako raz povedal Usain Bolt: „Štyri roky som trénoval, aby som zabehol deväť sekúnd, a ľudia to vzdajú, keď o dva mesiace nevidia výsledky.“

  

Text: Katarína Macková