Fakulta architektúry a dizajnu

Zuzana Uličianska – 17.05.2024 – 3 minúty čítania

Rekonštrukcia slovenských architektov medzi najlepšími stavbami v Londýne

Medzi sedemdesiatimi šiestimi dielami, ktoré budú mať v tomto roku možnosť získať prestížnu britskú architektonickú cenu RIBA, je aj rekonštrukcia budovy Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky v Londýne. Nedávno dokončená obnova vzácnej ukážky brutalistickej architektúry z konca 60-tych rokov bola uskutočnená pod vedením architektov Jána Pavúka, Pavla Hanzalíka a Petra Luntera.

 Generálna rekonštrukcia ZÚ SR v Londýne, Spojené Kráľovstvo, 2023.

Proces, ktorý predchádzal nominácii tohto projektu, bol podľa Jána Pavúka, ktorý pôsobí na Ústave architektúry občianskych budov Fakulty architektúry a dizajnu STU, vcelku jednoduchý. „Zaslali sme fotografie a popis diela do RIBA, na základe ktorých nás nominovali.“ V lete má porota rozhodnúť o udelení ceny RIBA ((Kráľovský inštitút britských architektov) LONDON AWARDS. Víťaz postupuje do celoštátnej súťaže RIBA BRITISH AWARDS.

Toto ocenenie nebude po prvýkrát

Budova nášho zastupiteľského úradu tvorená železobetónovými panelmi a presklenými stenami už toto prestížne britské ocenenie v roku 1971 získala. Bola dielom špičkových československých architektov v období pred normalizáciou. Jan Šrámek, Jan Bočan a Karel Štepánský pri návrhu spolupracovali aj s britským architektom Robertom Matthewom, autorom Royal Festival Hall a Johnsonom Marshallom. Aj na interiérových prvkoch sa podpísali významní výtvarníci tej doby – sochár Stanislav Kolíbal, výtvarníčka Adriena Šimotová či sklársky výtvarník a dizajnér René Roubíček.

Generálna rekonštrukcia ZÚ SR v Bukurešti, Rumunsko, 2022.

Pôvodné prvky zachovali

Autori súčasnej rekonštrukcie si dali za svoj cieľ zachovať všetko pôvodné - stolárske prvky, svietidlá, dokonca aj autorské detaily - a to formou repasu a rekonštrukcie. „V tom sme videli asi najvyššiu métu, narušenie integrity tohto diela našimi vstupmi sa nám zdalo barbarské,“ opisuje Pavúk. Do diela vstupovali iba drobnými detailmi, ktoré dopovedali pôvodný dizajn súčasným architektonickým jazykom. „Najväčším problémom sa javili - a aj počas stavby ukázali - technické a technologické riešenia, ktoré nám enormne sťažovali realizáciu rekonštrukcie, nakoľko ak by boli viditeľné, degradovali by výtvarnosť a vizuál interiérov, ale aj exteriérov.“

Dostavba areálu MZV a EZ SR, 2015.

Požiadavky neboli ľahké

Trojica autorov bola oslovená na túto zákazku na základe výsledkov verejného obstarávania. „Podmienky boli nesmierne prísne, takže ich nevedel splniť každý architekt či projektant,“ vysvetľuje Pavúk. Dodáva, že pri tejto zákazke museli splniť tie najvyššie požiadavky na prevádzkový, užívateľský, technický, technologický a bezpečnostný štandard.  

Objekt nášho veľvyslanectva vrátane spoločenských miestností či bytových jednotiek je už skolaudovaný, má vydané užívacie povolenie a je znova v prevádzke. Architekt Pavúk má už rozpracované ďalšie významné projekty. „Momentálne pripravujeme rekonštrukciu Stálej misie SR pri OSN v Ženeve. Uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie s jej realizáciou.“

Autori diela počas otvorenia: Ján Pavúk, Pavol Hanzalík, Peter Lunter

 Výstava venovaná rekonštrukciám a dostavbám, ktoré sa realizovali pod vedením architekta Jána Pavúka, bude do 23. apríla 2024 inštalovaná vo foyeri fakulty. Ide o objekty zastupiteľských úradov, administratívnych objektov, veľvyslanectiev, konzulátov, ale aj budov na bývanie pre zamestnancov, ktorých generálne rekonštrukcie realizované v priebehu rokov 2006 až 2023 získali viaceré nominácie na prestížne ceny vrátane Ceny Dušana Jukoviča, CE.ZA.AR či ceny ARCH.

 

Text: Zuzana Uličianska

Foto: William Salisbury, Klaudia Volnerová, Ján Pavúk