Nechceli sme vytvoriť typickú chalúpku
Budúcnosť developmentu? Aj takto by sme mohli vidieť energeticky sebestačnú Ecocapsule. Koncept a prvý prototyp vytvoril Tomáš Žaček so svojím tímom z ateliéru Nice Architects a Soňou Pohlovou, ďalší vývoj sa robí vo firme Ecocapsule®. Na vývoji spolupracujú aj naši študenti, konkrétne z Fakulty architektúry a dizajnu.
Ide o dizajnový, inteligentný a mobilný mikrodom; Ecocapsule jej tvorcovia ostatne vystavili aj na Expo 2020 v Dubaji v rámci expozície našej STU. Je vybavená solárnymi panelmi, veternou turbínou, systémom na zber dažďovej vody a filtračným systémom.
Chceli vytvoriť niečo iné, ale v známom tvare
Ecocapsule bola po prvýkrát vytvorená pre architektonickú súťaž v USA v 2009. Tam síce nevyhrali, ale projekt sa zapáčil médiám a zožali záujem z rôznych strán. „V tej dobe sme ešte nevedeli prototyp postaviť, jednak kvôli vtedajšej úrovni technológií, jednak kvôli času, a preto sme sa projektu venovali viac-menej voľnočasovo v rámci nášho architektonického ateliéru,“ vysvetľuje Tomáš Žaček. „Samotná myšlienka vznikla v duchu, že vytvoríme čosi iné, ako typickú chalúpku, ale použijeme tvar, ktorému ľudia rozumejú naprieč civilizáciami. Zvolili sme teda tvar vajíčka.“
Čo si môže laik predstaviť pod pojmom autonómne bývanie? „Ide o bývanie mimo civilizácie, a teda nepotrebujete napojenie na energetickú a ideálne žiadnu sieť. Energiu si vyrobíte zo slnka a vetra, vodu načerpáte z jazera alebo z dažďa a prefiltrujete,“ vysvetľuje ďalej. Nepotrebovať čerpať energiu, neubližovať prírode a vedieť plnohodnotne existovať na malom priestore je jedným z trendov, ktorým bude s vysokou pravdepodobnosťou patriť budúcnosť.

Postupne prišiel záujem klientov aj investorov
Projekt nezožal úspech od samého začiatku, tvorcovia ho nejakú dobu nechali odpočívať. „V rokoch 2014-2015 prebiehal startup boom a rozmýšľali sme, či nejaký máme. Vyšlo nám z toho, že Ecocapsule by sa pekne hodila do tých startup schém ako produkt. Následne sme teda za svoje peniaze postavili prototyp, prezentovali sme ho na výstave vo Viedni a zožali sme enormný záujem médií,“ hovorí Žaček.
Po postavení prototypu a následnom záujme médií prišiel i záujem klientov a investorov. Preto tvorcovia založili eseročku a začiatkom roku 2017 získali investíciu. „Nasledoval vývoj prvej série, potom ďalšie investície a založenie divízie rental, ktorá vlastní pár kusov, ktoré prenajímame najmä hotelom a ľuďom na dlhodobejší verejný prenájom na krásne miesta.“

Záujem majú aj známe osobnosti
Momentálne majú po svete v rôznych krajinách 15 Ecocapsule z prvej série; ide o USA, Japonsko, Karibik, Švajčiarsko a podobne. Väčšinou sú používané ako chaty na miestach, kde nie sú žiadne siete. Takisto slúžia aj ako zážitkové hotely.
O produkt majú záujem aj slávni ľudia a známe osobnosti, postupne prišli aj ďalšie ocenenia. „Získali sme viacero dizajnových cien, napríklad na dizajn festivale v New Yorku, jednu Ecocapsule má i holywoodská herečka Susan Sarandon,“ hovorí Žaček s tým, že najviac si cení práve spomínaný festival, ktorý sa odohral v roku 2019. Ecocapsule vtedy stála na Times Square tri týždne a videli ju desaťtisíce ľudí.
Nie je to lacný špás
Je pomerne drahá, stojí 80 000 eur. Môže sa to zdať dosť, avšak robia ich doposiaľ ručne, čiže každá je svojím spôsobom prototyp.
Ako vyzerá krok po kroku jej výroba? „Máme formy, v ktorých sa vylaminuje škrupina, vonkajšia a vnútorná strana. Potom sa medzipriestor vyplní PUR penou a vzniknú sendviče, ktoré sa pospájajú. Následne sa škrupina vyplní technológiami a nábytkom,“ vraví Žaček.
A ako zatiaľ hodnotia účasť na Expo 2020 v Dubaji? „Úplne konkrétne z toho zatiaľ neprišiel žiaden biznis, skôr to bol showcase a posielali sme tam ľudí, ktorí mali záujem, prípadne klientov, a oni si mohli Ecocapsule pozrieť v tom regióne.“

Chcú predávať vo väčšom
Momentálne pracujú na novej optimalizovanej verzii. „Následne plánujeme zvýšiť kapacity výroby a predávať vo väčších počtoch. Tiež sa plánujeme intenzívnejšie venovať verzii SPACE a produktu 6PACK,“ hovorí Žaček. Pre upresnenie: SPACE by Ecocapsule® je polosieťová mikrojednotka so solárnymi panelmi na získavanie zelenej energie, každej budove alebo využívanému priestoru poskytuje ďalších 6,3 m2 obytného priestoru. Systém 6PACK je zasa riešenie na výrobu obnoviteľnej, zelenej energie bez potreby pridávať čokoľvek – funguje na princípe premeny slnečnej energie pomocou solárnych panelov a ďalších komponentov na elektrinu.
Jedna Ecocapsule sa pred dvoma rokmi nachádzala aj v Bratislave, konkrétne v komplexe Zuckermandel; šlo v podstate o skúšku, ako obstojí na trhu prenájmu, a tiež si ju tam mohli vyskúšať záujemcovia, ktorí uvažovali o jej kúpe. Mali tak komplexnejší a autentickejší zážitok, ako len z jej vyskúšania v prevádzke tvorcov. „V súčasnosti ich máme zopár v našom rentale. Dajú sa prenajať dlhodobo na nejaké pekné miesto, kde bude Ecocapsule prístupná na prenájom verejnosti. Momentálne je jedna taká v Ženeve, jedna v Japonsku a jedna na Expo. Tiež máme rozrokované Skalnaté pleso a ďalšie destinácie, ktoré predstavíme v najbližších mesiacoch,“ uzatvára Žaček.
Text: Katarína Macková
Foto: credit Ecocapsule