ROZHOVORY

– 19.05.2022 – 4,5 minúty čítania

Najkrajší slovenský zážitok si odnášam z Veľkej Fatry

Nikdy predtým som nebola na turistike ani v horách, bolo to pre mňa neuveriteľné, dosť náročné, ale veľmi obohacujúce. Lyžiarsky výlet bol nezabudnuteľný, väčšina z nás sa nikdy predtým nelyžovala, hovorí Lucia Martinéz Leira z Portugalska, ktorá u nás stážovala na Útvare medzinárodných vzťahov na rektoráte STU.

Lucia, na úvod si povedzme, aký je váš študijný odbor na vašej domácej univerzite v Portugalsku?

Študovala som tam administratívnu asistenciu a prekladateľstvo, konkrétne na Porto Accounting and Business School. Pôsobila som ako dobrovoľníčka Medzinárodného študentského výboru na univerzite v Portugalsku, čo ma napĺňalo a z čoho som sa veľmi tešila. Prirodzene som teda vedela, že niečomu podobnému sa budem chcieť venovať aj na stáži.

A čo bolo pre vás motiváciou zúčastniť sa na nej?

Dopočula som sa, že Oddelenie medzinárodných vzťahov  na mojej univerzite ponúka stáže, a tak som sa rozhodla poslať e-mail medzinárodným kanceláriám zahraničných univerzít. Už vtedy som mala v pláne prísť do Bratislavy, takže som sa veľmi potešila, že som tu našla pozíciu, o ktorú som mala záujem.

Aký bol príchod na Slovensko?

17. septembra som priletela do Viedne a odtiaľ som prišla do Bratislavy. Musela som si najprv zvyknúť na bývanie na internáte, čo nebolo úplne ľahké, ale mala som naozaj milú portugalskú spolubývajúcu. Nakoniec sme si vytvorili malú „erazmácku“ komunitu.

Priblížte nám teraz vašu stáž u nás. Čo vám dala profesionálne a čo osobne?

Moja stáž na STU trvala 5 mesiacov. Veľmi sa mi páčilo pracovné prostredie, kolegovia boli mladí a dynamickí, vďaka čomu bol každý príchod do kancelárie skvelým zážitkom. Miera pracovnej vyťaženosti mi zároveň poskytla aj dostatok voľného času na spoznávanie mesta a celkovo na užívanie si Erasmu.

S Lesanou Zemanovou, vedúcou Útvaru medzinárodných vzťahov na Rektoráte STU.

Na čo konkrétne ste sa počas stáže u nás zameriavali?

Mojou hlavnou úlohou bolo spravovať a vytvárať obsah pre sociálne siete. Tiež som spravovala mesačný Newsletter, obnovovala som dohody o vzdelávaní a pomáhala som s ďalšou administráciou v kancelárii.

Čo vás motivovalo vybrať si práve Slovensko?

Bratislava bola, ak hovoríme o stáži, od začiatku mojou cieľovou destináciou - minulé leto som tu bola mesiac a naozaj som si to užila. Vždy som vedela, že sa chcem zúčastniť Erasmu niekde v meste podobnom nášmu Portu, teda v malom meste s dobrou medzinárodnou študentskou komunitou. Vzhľadom na to som Bratislavu vyhodnotila tak, že je pre mňa ako stvorená.

A chceli by ste si tento zážitok zopakovať?

Bezpochyby. Napokon som tu bola len jeden semester, ale nebyť obmedzení dĺžky trvania programu Erasmus pre postgraduálne stáže, určite by som zostala dlhšie. Našťastie ma na budúci semester čaká ďalšia (a moja posledná) Erasmus stáž v Budapešti, na ktorú sa rozhodne teším.

Bolo aj niečo, čo vás u nás prekvapilo?

Portugalsko je veľmi teplá krajina, Slovensko je z tejto stránky odlišné. Napríklad doma nemáme sneh a nepotrebujeme deky na terasách barov a reštaurácií.

Keď sme pri reštauráciách, chutila vám naša strava?

Slovenská kuchyňa je od portugalskej veľmi odlišná; ak mám byť úprimná, portugalské jedlá milujem, takže spočiatku som si zvykala trocha ťažšie. Z vašich jedál mi chutili pirohy a guláš. Avšak jedna vec, ktorá ma naozaj prekvapila, bolo varené víno. Najprv som bola skeptická, ale počas chladných nocí to bolo úžasné! Veľmi mi chutilo aj pečivo s makom, nič podobné u nás doma nemáme.

Navštívili ste počas pobytu na Slovensku okrem Bratislavy aj iné mestá?

Áno, Trnavu, Pezinok, Trenčín, Ružomberok a Banskú Bystricu. Absolvovali sme aj turistiku s ESN vo Veľkej Fatre a lyžovačku v Jasnej, na oboch sa mi veľmi páčilo. Veľká Fatra je mojím top zážitkom, ktorý si od vás odnášam - nikdy predtým som nebola na turistike ani v horách, bolo to pre mňa neuveriteľné, dosť náročné, ale veľmi obohacujúce. Aj druhý, lyžiarsky výlet bol nezabudnuteľný, pretože som sa na ňom zúčastnila so skupinou priateľov a väčšina z nás sa nikdy predtým nelyžovala.

A celkovo - čo vás u nás oslovilo najviac? Škola, cestovanie, umenie…?

Určite cestovanie po Slovensku, tiež spomínané lyžovanie a turistika, na to mám najlepšie spomienky. V Portugalsku som také príležitosti nemala. Vaša krajina sa nachádza v centrálnej časti Európy, vďaka čomu je cestovanie podstatne jednoduchšie. Okrem Slovenska som navštívila aj Českú republiku a Maďarsko. A ďalšia vec, ktorá sa mi veľmi páčila, bola atmosféra v baroch, všetci sú k sebe veľmi priateľskí. Aj počasie ma prekvapilo, čakala som, že bude pochmúrne a daždivo, ale jeseň v Bratislave je naozaj krásna.

Prezraďte nám ešte niečo z vašich plánov do budúcnosti.

Rada by som sa zúčastňovala na podobných aktivitách, kde by som mohla objavovať nové miesta a stretávať ľudí z rôznych národov. Keď raz prídete na chuť medzinárodnému spoznávaniu, niet cesty späť.

Foto: archív respondentky