Fakulta chemickej a potravinárskej technológie

Katarína Macková – 29.07.2022 – 4,5 minúty čítania

Na STU sme zažili skvelé obdobie

Je tu veľa výborných príležitostí. Každý, kto sem príde, má možnosti venovať sa, čomu chce, a veľa sa pritom naučiť, hovoria Emina a Dejana, stážistky na našej Fakulte chémie a potravinárskych technológií. Obe mladé chemičky k nám prišli z Balkánu na výmenný pobyt cez program Erasmus+.

Dievčatá, odkiaľ pochádzate, kde a aký odbor študujete?

Emina: Pochádzam z mesta Mostar v Bosne a Hercegovine a som doktorandka chémie na Prírodovedeckej fakulte na Univerzite v Sarajeve.

Dejana: Som z Banja Luky, ktorá je tiež v Bosne a Hercegovine. Študujem na Prírodovedecko-matematickej fakulte na Univerzite Banja Luca a mojím odborom je organická chémia.

Ako ste sa dozvedeli o tomto type mobility? Čo vás motivovalo rozhodnúť sa preň?

Emina: Môj mentor má u vás projekt s profesorom, ktorý je vedúcim Katedry analytickej chémie na Fakulte chémie a potravinárskych technológií. Na študentskú mobilitu bolo voľné jedno miesto, a tak som sa prihlásila.

Dejana: Aj moja situácia bola podobná. Môj mentor ma o tejto stáži informoval, pretože naša fakulta má s STU spoluprácu a spoločné projekty.

Bolo ťažké sa na túto mobilitu pripraviť?

Emina: Vôbec nie. Máme totiž skvelú koordinátorku, Michaelu Annu Jurkovičovú, a tá nám poslala všetky informácie, ktoré sme potrebovali.
Dejana: Súhlasím s Eminou. Nakoniec to bolo jednoduché, pretože Michaela nám veľmi pomohla.

Prečo ste si vybrali práve Slovensko?

Emina aj Dejana: V skutočnosti sme si my aktívne nevyberali, šlo o možnosť, ktorú nám ponúkli. Ale veľmi nás potešila.

Ak sa pozrieme na vašu mobilitu u nás komplexne, čo by ste vyzdvihli?

Emina: Mňa rozhodne veľmi bavila práca v laboratóriu. Každý deň sme v ňom trávili veľa času, mohli sme využívať všetko jeho vybavenie a mali sme skvelý tím. Ten nám poskytol všetky informácie, ktoré sme potrebovali, a naučil nás príslušenstvo v laboratóriu používať. Našiel sa však aj voľný čas, ktorý sme využívali najmä na cestovanie a ochutnávanie rôznych jedál.
Dejana: Opäť súhlasím s Eminou, čo sa týka práce v laboratóriu, takisto ma veľmi bavila. Okrem toho ma tešilo aj spoznávanie nových ľudí, náš tím bol naozaj skvelý a nápomocný vždy, keď to bolo potrebné.

A čo sa vám najviac páčilo z kultúrneho hľadiska? Umenie, múzeá, možno naša kuchyňa...?

Emina aj Dejana: Veľmi sa nám páčil Bratislavský hrad, a tiež Devínsky hrad, ktorý je naozaj výnimočný. Najviac nás však oslovila Bratislava a Danubiana. K tomu jedlu - vyskúšali sme bryndzové halušky, cesnakovú polievku, knedlík s hovädzím mäsom. Naším obľúbeným jedlom u vás sa však jednoznačne stal vyprážaný syr. Navštívili sme aj Prírodovedné múzeum a veľmi nás zaujalo, ale Danubiana ešte o čosi viac, čo je pochopiteľné, nakoľko obe študujeme v prírodovednom odbore. Celé vaše hlavné mesto je naozaj krásne, najmä jeho staré centrum. Navštívili sme v ňom každú kaviareň či reštauráciu a vyskúšali každé jedlo, aké mali (smiech). Ale keď tak rozmýšľame, posledný mesiac sme prakticky stále jedli zmrzlinu.

Mali ste možnosť cestovať po Slovensku aj mimo Bratislavy?

Emina: To síce nie, ale z bližšieho okolia sme boli v Budapešti a vo Viedni.
Dejana: Platí to aj pre mňa, nemala som možnosť spoznať viac z vašej krajiny. Ale rada by som navštívila Košice, počula som, že je to naozaj krásne mesto.

Prezradíte niečo z vašich plánov do budúcnosti?

Emina: Práve sa chystám dokončiť doktorandský stupeň štúdia, dúfam, že to zvládnem za pár mesiacov. Urobili sme kus laboratórnej práce a mali sme aj pozitívne výsledky, ktoré verím, že využijeme pri našich ďalších aktivitách.
Dejana: Ja zas dúfam, že dokončím magisterské štúdium, po ňom mám v pláne prihlásiť sa na doktorandské. Takisto verím, že sa sem k vám budem môcť vrátiť a zrealizovať tu nejakú laboratórnu prácu. Obe dúfame, že raz tu budeme nie ako študentky, ale ako zamestnankyne, keďže STU ponúka mnoho skvelých príležitostí. Každý, kto sem príde, má možnosti venovať sa, čomu chce, a veľa sa pritom naučiť.

Čiže ak to zhrnieme, najviac vás u nás bavilo štúdium?

Emina aj Dejana: Rozhodne. A tiež stretávanie sa s úžasnými ľuďmi, výlety aj tie grilované syry.

A chceli by ste si takýto zážitok zopakovať?

Emina aj Dejana: Samozrejme. Veľmi rady by sme si túto mobilitu zopakovali, pretože sme tu zažili naozaj skvelé obdobie. A teraz sme vlastne smutné, že táto mobilita sa skončila.

Foto: archív respondentiek