Fakulta elektrotechniky a informatiky

Katarína Macková – 25.03.2022 – 6 minút čítania

Na STU ma prekvapil prístup pedagógov

Na strednej škole nás strašili, aká je vysoká škola ťažká a žiaden profesor sa s nami „nebude ani rozprávať“. Preto som bola prekvapená, že väčšina učiteľov bola naozaj ústretová, hovorí študentka kozmického inžinierstva na FEI STU Zuzana Záňová, ktorá patrí medzi Študentov roka. Ocenenie získala za mimoriadnu činnosť pri rozvoji alebo propagácii STU.

 

Slečna Záňová, poďme najprv k vášmu odboru. Čo vás inšpirovalo zvoliť si ho?

Momentálne študujem na inžinierskom stupni program Kozmické inžinierstvo. Bol úplne nový a môj ročník mal šancu naň nastúpiť ako prvý v histórii fakulty. Hneď ma to zaujalo, pretože ma vesmír vždy fascinoval.

Pozrime sa teda na samotné štúdium na FEI, respektíve celkovo na STU. Napĺňa vaše očakávania?

Určite áno. Myslím, že ako stredoškoláčka som si spravila veľmi dobrý prieskum vysokých škôl a vybrala som si správne. Dokonca som navštívila Deň otvorených dverí (DOD) tejto fakulty viackrát, takže moje očakávania boli úplne primerané. FEI STU poskytuje veľmi kvalitné vzdelanie a je vybavená modernými laboratóriami a prístrojmi, ale to všetko som vedela už pred nástupom do prvého ročníka. Prekvapil ma však prístup pedagógov.

V akom duchu?

Na strednej škole nás strašili, aká je vysoká škola ťažká a žiaden profesor sa s nami „nebude ani rozprávať“. Preto som bola prekvapená, že väčšina učiteľov bola naozaj ústretová a vždy, keď som potrebovala pomoc alebo mala otázky, odpovedali mi a pomohli. Čo sa týka internátu, tu som nemala žiadne očakávania. Zo začiatku som mala v pláne nájsť si ubytovanie súkromne, avšak práve na internáte som zažila ten pravý vysokoškolský život, ktorý by som izolovaná od spolužiakov na byte nespoznala. Zoznámila som sa s úžasnými ľuďmi a internát odporúčam všetkým uchádzačom o ktorúkoľvek vysokú školu.  

Boli ste predsedníčkou študentskej časti Akademického senátu FEI, pôsobíte aj v Študentskom parlamente elektrotechnikov a informatikov STU. Čo všetko zahŕňa, respektíve zahŕňala vaša činnosť v nich?

Byť predsedníčkou senátu bola zaujímavá skúsenosť. Vždy som sa zaujímala o veci okolo seba a kandidovať som sa rozhodla v tom istom okamihu, v ktorom som sa o tejto možnosti dozvedela. O Študentskom parlamente elektrotechnikov a informatikov STU som sa dozvedela hneď v prvý týždeň a hneď prijímali nových členov. Zo strednej školy som mala skúsenosti s podobnými aktivitami, a preto som vedela, že ma určite prijmú. Po roku som sa tam stala predsedníčkou.

A bavilo vás to?

Naozaj veľmi! S ostatnými študentmi FEI sme vymýšľali akcie, ktoré by sme mohli zorganizovať. Ten parlament je ako taká malá eventovka. Asi najväčšou akciou, ktorú organizujeme, je Beánia Technikov – ples pre študentov STU. Náročnosťou organizácie by som to prirovnala k veľkej svadbe, akurát s jedným rozdielom: peniaze na to nemáme a príjem z lístkov pokryje len malú časť nákladov, so zvyškom nám pomáhajú naši partneri a sponzori. Práve návštevy firiem a spoločností s cieľom „predať“ im našu akciu za sponzorský príspevok boli skúsenosti, ktoré mi do profesionálneho života dali z môjho pohľadu najviac.

Spolu s členmi ŠPEaI. Cestujú po veľtrhoch vysokých škôl. Zľava Ing. Filip Hancko, Bc. Zuzana Záňová, Bc. Matej Repka, Bc. Benedikt Höger.

Poďme k vašej náborovej a propagačnej činnosti. Tá spočíva v čom?

Priviedol ma k tomu bývalý predseda Študentského parlamentu elektrotechnikov a informatikov STU, ktorý tiež pomáhal fakulte v práci na náborovej kampani. Chodila som po stredných školách a prezentovala fakultu stredoškolákom. Veľmi ma to bavilo. Potom som po ňom prevzala koordináciu tohto tímu študentov, ktorý navštevuje stredné školy, a následne som fakulte navrhla aj zmeny v propagácii, ktoré mi boli schválené, a ja som mohla navštevovať so spolužiakmi už aj veľtrhy vysokých škôl so stánkom FEIky. Tento rok sme po prvýkrát rozšírili Roadshow aj za hranice Slovenska a navštívila som slovenské stredné školy v Srbsku.

Podieľali ste sa aj na virtuálnom Dni otvorených dverí. Aká tam bola vaša úloha?

Ten pripravoval PR tím fakulty a v podstate ide o video, v ktorom sa odprezentoval každý bakalársky študentský program. Mojou úlohou bolo spraviť v ňom úvod a záver, kde som rozprávala o základných informáciách o fakulte. Počas štúdia som spravila naozaj veľa prezentácií, ale postaviť sa pred kameru bolo iné, ako pred stredoškolákov. Nebolo mi to príjemné, ale nemôžem povedať, že ani nepríjemné. Jednoducho, bola to nová skúsenosť a som rada, že som si to vyskúšala. Ale moderátorkou asi nebudem (smiech).

Ešte chvíľku zostaňme pri tej online forme – jej nevýhody voči klasickému Dňu otvorených dverí sú zrejmé. Má aj výhody?

Myslím, že iba jedinú - netreba cestovať a stredoškolák získa všetky potrebné informácie. Ale školu treba naozaj zažiť! Treba prísť, navštíviť prednáškové miestnosti, labáky, získať predstavu o tom, ako to tam funguje a nasať atmosféru. Momentálne prechádza budova FEI STU výraznou rekonštrukciou. Pevne verím, že prezenčný Deň otvorených dverí sa bude môcť zorganizovať čo najskôr, a tiež verím, že všetkým sa bude v týchto vynovených priestoroch páčiť.

Momentálne ste, predpokladám, na inžinierskom stupni. Čo potom? Máte v pláne zostať na STU?

Ako hovorím, práve budeme mať novú FEIku a ja končím štúdium, čo ma naozaj mrzí. Ešte by som chcela ostať, veľmi ma to tu baví. Z päťročného štúdia som chodila naozaj do školy len polovicu. Teraz sedím dva roky za počítačom. Preto ma láka predĺžiť si štúdium a pokračovať na doktorandskom. Jeden deň som rozhodnutá pre prax a ďalší pre školu (smiech). Už sa mi kráti čas na rozhodnutie a dúfam, že sa rozhodnem správne.

Ešte sa pristavme pri ocenení Študent roka. Obligátna otázka - čo pre vás znamená?

Keď som sa to dozvedela, veľmi som sa potešila. Vážim si toto ocenenie a najmä to, že ma naň musel  niekto navrhnúť a napadla som mu práve ja.

Na záver sa ešte pozrime na vaše záľuby. Čo robíte najradšej?

Milujem lyžovanie! Lyžovala by som sa každý deň, keby sa dalo. A taktiež aj všeobecne rada športujem. Cez pandémiu som sa opäť vrátila k tenisu, čo mi veľmi pomáha v tomto „korona čase“. Okrem toho je mojou veľkou záľubou cestovanie. Priznám sa, že stále potrebujem mať kúpené nejaké letenky, inak akoby mi niečo chýbalo. Tiež som z tých študentov, ktorí cestujú z Bratislavy domov každý víkend, tak môžem povedať, že aj moja rodina je moja záľuba a veľmi ich ľúbim. <3

 

Text: Katarína Macková
Foto: archív respondentky