STU A SVET

– 08.10.2020 – 7,5 minúty čítania

Atléti Slávie STU vo finále atletickej ligy napokon strieborní

Chýbal len malý krôčik a družstvo mužov Slávie STU Bratislava mohlo zopakovať historický úspech spred dvadsiatich rokov, kedy naposledy zdvihlo nad hlavu pohár určený pre víťazov najvyššej slovenskej súťaže družstiev v atletike.

Poďme ale pekne po poriadku. V tomto roku zažila atletika nielen na Slovensku, ale aj vo svete netradičnú sezónu ovplyvnenú koronavírusom COVID-19. Našťastie sa situácia v priebehu leta zmiernila natoľko, že atletické súťaže na Slovensku prebehli, aj keď len v upravenej a oklieštenej verzii. Atléti a atlétky zo Slávie STU Bratislava s domovským štadiónom za internátom STU na Mladej Garde v Bratislave sa na sezónu pripravili dobre a s plnou vervou sa od začiatku pustili do obhajoby strieborných (družstvo mužov), respektíve bronzových (družstvo žien) medailí získaných vo finále celoštátnej ligy v roku 2019. Družstvo mužov prvé aj druhé kolo vyhralo a v treťom skončilo tesne druhé iba o 5 bodov za minuloročným obhájcom prvenstva Stavbárom Nitra. Družstvo žien to malo o niečo ťažšie, a to najmä z dôvodu absencie dvoch prisľúbených povolených posíl zo zahraničia, ktoré nemohli pricestovať a pomôcť ani v jednom kole a vo finále z dôvodu uzavretia hraníc ich štátu zo Slovenskom. Napriek tomuto hendikepu sa družstvo žien so situáciou dobre popasovalo a prvé a tretie kolo skončilo na štvrtom a v druhom kole smolne až na piatom mieste. Výsledky zo základných kôl znamenali pre obe družstvá jediné, a tým bol vo finále útok na medaily, ktorý vychádzal z umiestnenia po troch kolách a na základe nich pridelených hlavných bodov (naši muži skončili prví a získali 8 hlavných bodov a družstvo žien štvrté so ziskom 5 hlavných bodov). V prípade mužov išlo vo finále o boj o zlato a v prípade žien o bronz.

Veľká mobilizácia síl

Ako sa blížil dátum finále celoštátnej atletickej ligy, ktorý bol stanovený na 15.9.2020, t.j. na deň štátneho sviatku, postupujúce družstvá mobilizovali sily a pripravovali zostavy a taktiku. Súťažný poriadok na rozdiel od základných kôl umožňuje nastúpiť na jednotlivé disciplíny maximálne s dvoma pretekármi, čo znamená, že je dôležité pretekárov na jednotlivé disciplíny aj takticky vybrať a vyskladať družstvo s najoptimálnejšou zostavou. Niektorí pretekári zo základných kôl sa takto do finálovej zostavy nemusia dostať, alebo pobežia inú, ako ich dominantnú disciplínu. Pri výbere pretekárov do družstva rozhoduje vždy aj aktuálna forma a zdravotný stav. Skladbu oboch tímov Slávie STU si zobral pod taktovku vedúci družstiev Branislav Droščák (absolvent a externý spolupracovník SvF) spolu s kapitánom družstiev Adriánom Pavelkom a celou trénerskou radou oddielu. Zostavy sa nerodili ľahko, nakoľko pár nečakaných zranení sa v oboch družstvách objavilo, no napriek tomu sa obe zostavy podarilo plnohodnotne naplniť a ich sila vzbudzovala rešpekt. Vedúcim výjazdu na finále do Košíc, kam sa cestovalo deň vopred spoločným autobusom, bol predseda oddielu Zdenek Národa (absolvent SjF) a jeho asistentom tajomník Branislav Droščák (absolvent SvF). Pri družstve v Košiciach pomáhali aj šéftréner oddielu Viliam Lendel (dlhoročný vedúci katedry TV na FCHPT), oddielový a reprezentačný tréner šprintov Tomáš Benko (absolvent MTF), ďalej tréneri Vladimír Bezdíček, Marek Korba, Hajnalka Tóthová, Richard Honner (absolvent SjF), Peter Ondruš a člen výkonného výboru oddielu Dag Bělák. Tradične vynikajúcu prácu odviedol kapitán oboch družstiev a stále aktívny pretekár a tréner v jednej osobe Adrián Pavelka.

Dramatický priebeh so strieborným koncom a slovenským rekordom v štafete na 4x100m

Na finále celoštátnej ligy v Košiciach nastúpilo družstvo mužov Slávie STU čo do počtu v plnej zostave 26-tich pretekárov a družstvo žien v počte 16 pretekárok. Úvod, ako aj celý priebeh pretekov, bol neskutočne dramatický. Tak, ako boje, bolo aj počasie na septembrový čas netradične horúce a vysokými teplotami (cez 30°C) pripomínalo skôr horúci stred leta. Od samého úvodu sa v čele súťaže mužov odtrhli od ostatných družstiev tri tímy, a to naši „technici“ zo Slávie STU, „stavbári“ z Nitry a „vojaci“ z banskobystrickej Dukly. Každé zo spomenutých družstiev malo niektoré viac a niektoré menej silné disciplíny, tak sa pozícia lídra spočiatku striedala a čakalo sa, kto a kedy sa odtrhne do samostatného sóla. Po polovici pretekov začali vojaci z dôvodu zranenia niektorých pretekárov zľahka strácať a súboj o víťazstvo sa postupne zúžil už iba na dva tímy, na našu Sláviu STU a nitriansky Stavbár. Nanešťastie prišla obávaná séria silných disciplín Stavbáru. Naša strana bola oslabená o hosťujúceho Martina Pokorného a Nitrania nám odskočili až na 25 bodov. Napriek neskutočnému zmobilizovaniu síl, stíhacej jazde, dvojitému víťazstvu v guli, ako aj v oboch štafetách (v mužskej štafete dokonca naši muži vekom ešte iba juniori zabehli slovenský klubový rekord), sa nakoniec bodový stav zastavil na rozdiele 9 bodov v prospech Nitranov. Sen o zlatých medailách po perfektne rozbehnutej sezóne sa tým pomaly rozplynul a na viacerých tvárach sa objavili slzy. Kalich horkosti vypilo do dna aj družstvo dievčat, ktoré taktiež bojovalo z celých síl o skutočne nízko visiace bronzové medaily. Po štafetách, v ktorých boli obe družstvá veľmi silné, svietili na treťom mieste o ½ boda, avšak prišla diskvalifikácia našej štafety na 4x100m znamenajúca manko 6 bodov a pre družstvo žien konečné štvrté miesto.

Na medailových pozíciách sme sa taktiež nestratili

Napriek tomu, že išlo o súťaž družstiev, poradie sa určovalo na základe bodov získaných jednotlivcami v individuálnych disciplínach. Fiktívne tak môžeme hovoriť o čiastkových víťazoch a medailových ziskoch (5 zlatých – 5 strieborných – 6 bronzových). Z našich sa vo finále ligy na imaginárne stupne víťazov dostali títo naši pretekári a pretekárky: Miroslav Marček (tréner A. Pavelka) za 1. miesto v behu na 400m, Adrián Baran – hosť (tréner J. Kolcún) za 1. miesto vo vrhu guľou a 3. miesto v hode diskom, Lucia Keszeghová – hosť (tréner J. Surgáč) za 1. miesto v behu na 3000m prek., štafeta mužov na 4x100m (Bellus – Ďurdina – Igaz – Beladič) za 1. miesto,  štafeta mužov na 4x400m (Igaz – Pavelka – Bellus – Hanic) za 1. miesto, Peter Kováč (tréner Š. Mereš) za 2.miesto v behu na 1500m a 5000m a za 3.miesto v behu na 800m, Radovan Tomeček (tréner M. Lopuchovský) za 2.miesto v behu na 3000m prek., Daniel Vanek za druhé miesto vo vrhu guľou, štafeta žien na 4x400m (Babiczová (FA) – Naňová (absolventka FCHPT) – Matejíčková – Bučičová) za 2. miesto, Natália Bučičová (tréner A. Pavelka) za 3. miesto v behu na 400m prek., Katarína Marettová (tréner J. Lupák) – hosť za 3.miesto v hode oštepom, Michal Kováč (tréner Š. Mereš) za 3.miesto v behu na 5000m a Jonáš Pospíšil – hosť (tréner A. Prudil) za 3.miesto v skoku o žrdi.

Druhé miesto mužov a štvrté miesto žien sme prijali s pokorou. Obe umiestnenia, výsledné bodové rozdiely, ako aj celý priebeh súťaže odzrkadľujú vysokú kvalitu a silu oboch družstiev a dávajú opäť nádej do budúcej sezóny. Všetci pretekári a pretekárky, ktorí sa zaslúžili o skvelý výsledok, ako aj tí, ktorí sa do finálových zostáv nedostali, ale bojovali v jednotlivých kolách, ale aj tréneri všetkých našich pretekárov a členovia realizačného tímu si zaslúžia jedno veľké poďakovanie, poklonu a potlesk. Výkony viacerých boli famózne a každý spravil pre úspech družstva, čo mohol. Ďakujeme, veľmi si to vážime. Taktiež by sme sa touto cestou radi poďakovali aj STU za podporu, ktorú nám preukazuje vo forme umožnenia využívať atletický stánok za študentským domovom Mladá Garda v Bratislave na tréningy, prípravu a organizovanie pretekov už takmer 60 rokov. Ďakujeme.

 
Text a foto: Branislav Droščák, Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava