Branislav Droščák – 20.08.2020 – 5 minút čítania

Atléti Slávie STU Bratislava víťazmi základnej časti celoštátnej atletickej ligy

Tretí diel celoštátnej atletickej ligy potvrdil vedúce postavenie atlétov našej Slávie STU Bratislava medzi mužskými družstvami po základnej časti. Ženské družstvo sa nakoniec muselo uspokojiť so štvrtým miestom.

Tretie a zároveň posledné tohtoročné kolo základnej časti celoštátnej atletickej ligy sa konalo v sobotu 15. augusta 2020 v Trnave. Tentokrát do bojov o časy, metre (centimetre), body a umiestnenia zasiahlo 7 mužských a 8 ženských družstiev. Nakoľko išlo o poslednú možnosť, ako si zlepšiť tabuľkové postavenie pred veľkým finále, ktoré je naplánované na 15.9.2020 do Košíc, vyrukovali viaceré tímy so silnejšími zostavami, ako v predchádzajúcich kolách.

Napätie do samého konca
Priebeh pretekov trochu pripomínal predchádzajúce druhé kolo z Košíc. V úvode získali „vojaci“ z Dukly Banská Bystrica tradičný bodový náskok po chodeckých súťažiach, po ktorých sa začalo sťahovanie bodového manka družstvami našej Slávie STU a nitrianskymi družstvami Stavbára a ŠOG. U žien to bol po celý čas boj o prvé miesto medzi Duklou a nitrianskym ŠOG. O tretie miesto bojovali u žien dubnický Spartak s našou Sláviou STU. Počasie prialo najmä šprintérom, ktorým po celý čas fúkal, niekedy až prisilný (neregulárny), vietor do chrbta. Na druhej strane nebolo veľmi horúco, ale pod mrakom. Napätie, kto napokon zvíťazí a skončí na pomyselných stupňoch víťazov po základnej časti a odnesie si tak najviac bodov do veľkého finále, bolo do samého konca. V našich tradične najsilnejších disciplínach, ktorými sú záverečné štafety na 4x100 m a 4x400 m, sme sa opäť vypli k vynikajúcim výkonom a potvrdili sme u mužov celkový triumf v základnej časti (v 3. kole sme skončili tesne druhí za Stavbárom Nitra o 5 bodov a o 17 bodov pred treťou banskobystrickou Duklou) a medzi ženami sme jednoznačne udržali štvrté miesto (na tretí Spartak Dubnica sme stratili iba 12,5 boda), z ktorého je možnosť vo finále útočiť aj na medailu.

Kapitán odviedol vynikajúcu prácu
Skladbu tímov Slávie Slovenská technická univerzita v Bratislave mal spolu s trénermi oddielu opäť pod taktovkou vedúci družstiev Branislav Droščák (absolvent a externý spolupracovník SvF) a kapitán Adrián Pavelka. Vedúcim výjazdu do Trnavy bol predseda oddielu Zdenek Národa (absolvent SjF) a jeho asistentom oddielový tréner a reprezentačný tréner šprintov Tomáš Benko (absolvent MTF). Pri družstve pomáhali aj ostatní oddieloví tréneri našich pretekárov a pretekárok (Viliam Lendel – dlhoročný vedúci katedry TV na FCHPT, Marek Korba, Hajnalka Tóthová, Richard Honner – absolvent SjF, Peter Ondruš, Štefan Mereš a Erik Martinec). Vynikajúcu prácu odviedol opäť aj kapitán oboch našich družstiev, stále aktívny pretekár a tréner v jednej osobe Adrián Pavelka.

Na tretie kolo nastúpilo mužské družstvo Slávie STU v plnej zostave 26 pretekárov a ženské družstvo v počte 17 pretekárok. Aj v treťom kole sa súťažilo vo všetkých atletických disciplínach s rovnakým systémom bodovania za umiestnenie na prvých desiatich miestach podľa poradia. Stupne víťazov tentokrát ovládli títo naši pretekári a pretekárky: Adrián Baran – hosť (tréner J. Kolcún) za 1. miesto vo vrhu guľou a 3. miesto v hode diskom, Lucia Keszeghová – hosť (tréner J. Surgáč) za 1. miesto v behu na 3000m prek. a 3.miesto v behu na 1500m, štafeta žien na 4x400m (Babiczová (FA) – Keszeghová – Matejíčková – Naňová (absolventka FCHPT)) za 1. miesto, Miroslav Marček (tréner A. Pavelka) za 2.miesto v behu na 400m a 3. miesto v behu na 200m, Natália Bučičová (tréner A. Pavelka) za 2. miesto v behu na 400m, Žofia Naňová (absolventka FCHPT, tréner P. Ondruš) za 2. miesto v behu na 1500m, štafeta 4x100m (Hanic – Marček – Bellus – Beladič) za 2. miesto, štafeta 4x400m (Lučanský – Drobný – Pavelka – Cidorík (FA)) za 2. miesto, Matúš Babulík (tréner P. Ondruš) za 3. miesto v behu na 800m, Radovan Tomeček (tréner M. Lopuchovský) za 3. miesto na 5000m, Martin Pokorný (hosť) za 3. miesto v behu na 110m prekážok, Jonáš Pospíšil (hosť) za 3. miesto v trojskoku a skoku o žrdi a štafeta 4x100m (Petřvalská – Majdáková - Babiczová (FA) – Bučičová) za 3. miesto. Poďakovanie za výkony, reprezentáciu a bodové zisky si okrem vyššie vymenovaných zaslúžia aj ostaní členovia družstiev a ich tréneri, nakoľko ide o tímovú súťaž a bez nich by sa takéto úspechy nepodarili. Poďakovanie si rovnako zaslúžia aj tí pretekári a pretekárky, ktorí sa do nominácie tentokrát nedostali, v Trnave nastúpili mimo bodovania a boli pripravení kedykoľvek v prípade potreby družstvám pomôcť.

Základnú časť celoštátnej atletickej ligy máme úspešne za sebou a posledným krokom, na ktorý je potrebné sa poriadne pripraviť, je Finále (naplánované je 15.9.2020 v Košiciach na štadióne TU Košice), ktoré rozhodne o víťazovi sezóny pre rok 2020. Na finále sa veľmi tešíme a veríme, že doterajšiu formu a úspechy zo základnej časti v Košiciach potvrdíme a pre Sláviu STU, ako aj pre STU, získame ďalší historický úspech. Touto cestou by sme sa preto opäť veľmi radi poďakovali za podporu zo strany STU, ktorá nám umožňuje využívať prekrásny atletický stánok za študentským domovom Mladá Garda STU v Bratislave na tréningy, prípravu a organizovanie pretekov v jej mene už takmer 60 rokov.

Text: Branislav Droščák, Atletický oddiel TJ Slávia STU Bratislava

Foto: Tomáš Benko